Askfm

Askfm (dawniej Ask.fm) to sieć społecznościowa “Pytania i odpowiedzi”, w której zarejestrowani użytkownicy mogą zadawać inne pytania i odpowiadać na nie. Portal został stworzony przez łotewską firmę RIGA z siedzibą w Rydze i został uruchomiony 16 czerwca 2010 roku, aw październiku 2014 roku został zajęty przez irlandzką spółkę celową Ask.fm Europe Ltd. Zadane pytania wymagają rejestracji, ale pytania mogą pozostać anonimowe. W połowie 2016 r. Liczba użytkowników Askfm w Polsce wyniosła ponad 763 tys. Osób.

Usługa została uruchomiona w czerwcu 2010 roku: Oskar Liepins, Marek Terebin, Ilya Terebin, Valery Veshnyakov i Klava Sink. Serwis szybko zyskał popularność na całym świecie. W 2013 roku zarejestrowano 80 milionów użytkowników, którzy generują 30 milionów pytań i odpowiedzi dziennie. Askfm jest jedną z 200 najczęściej odwiedzanych witryn. Pod koniec października 2014 r. Usługa została przekazana przez irlandzką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Ask.fm Europe Ltd., jednak centrala nadal znajduje się w Rydze. Nowa polityka prywatności obowiązuje od 1 grudnia 2014 r.

W połowie 2013 r., Zanim Ask.com została kupiona przez ASKfm, strona była tematem kilku artykułów na temat cyberpoczątkowania, które były związane z samobójstwami. Była to głównie reakcja na często zgłaszane przypadki anonimowych obraźliwych wiadomości i samobójstw spowodowanych takim zastraszeniem. Właściciel witryny zakwestionował zarzuty przeciwko niemu, ponieważ nie miał odpowiednich raportów, śledzenia i kontroli rodzicielskiej, które były zwykle używane w sieciach społecznościowych. Obecnie witryna posiada pełną funkcję raportowania i blokuje użytkownika, dodatkowo aktualizuje Warunki korzystania i Politykę prywatności, które zawierają szczegółowe warunki korzystania z ASKfm. 6 sierpnia 2013 r. Poinformowała, że ​​14-letnia dziewczynka z Anglii, Hannah Smith popełniła samobójstwo, a jej ojciec oskarżył portal śmierci swojej córki, gdzie jego córka doświadczyła cyberprzemocy i szykan. Wezwał do ściślejszej kontroli nad portalami, takimi jak Askfm, mówiąc, że dostrzegł anonimowość prowadzącą do nadużyć, których doświadczała jego córka. Rodzina Smithów była wspierana przez rodziców Joshua Unswortha, którzy również byli prześladowani przed samobójstwem. Firma odpowiedziała, że ​​”chętnie pomoże policji” w dochodzeniu. Po samobójstwie Hannah Smith brytyjski premier David Cameron wezwał do bojkotu wszystkich serwisów społecznościowych, które nie są odpowiedzialne za cyberprzemoc na swoich stronach internetowych. Kilku reklamodawców zareagowało, usuwając reklamy z witryny.

Leave a Comment

Your email address will not be published.