Biblioteka Ossus

Biblioteka Ossus – internetowa encyklopedia Star Wars w Polsce, oparta na systemie Wiki. Został uruchomiony w dniu 11 sierpnia 2006 r. Jest całkowicie niezależny od strony Wikia. Jest to największa polska encyklopedia o „Gwiezdnych wojen” i obecnie posiada ponad 14205 wpisów, w rankingu drugie miejsce wśród niezależnych i szósty wśród wszystkich encyklopedia internetowa „Star Wars” w świecie. Współpracuje również z innymi polskimi stronami internetowymi i organizacjami inspirowanymi “Gwiezdnymi Wojnami”. Biblioteka Ossus ma w swoich zbiorach hasła związane z filmami “Gwiezdne wojny”, a także informacje z książek, komiksów, gier i innych oficjalnych źródeł. Posługuje się także słownikiem, którego celem jest ujednolicenie polskich nazwisk w oficjalnych publikacjach ze świata “Gwiezdnych wojen” i pomaga tłumaczom, którzy tłumaczą teksty związane z “Gwiezdnymi wojnami” z języka angielskiego.

Biblioteka Ossus Projekt urodził się w październiku 2005 roku w wyniku współpracy obu wydawców polskich stron internetowych o Star Wars – mury polskich fanów „Gwiezdnych wojen” i „Imperial City w Internecie.” W marcu przyszłego roku uruchomiono testową wersję strony. Pierwotnie projekt był tajny. Twórcy zdecydowali, że dzień otwarcia biblioteki powinny już opracowane zasady i mechanizmy, jak napisać haseł, odpowiednie reguły ortograficzne i tym podobne. D. Ponadto, wdrożyliśmy około 600 wpisów w bazie danych. Biblioteka Ossusa została oficjalnie otwarta 11 sierpnia 2006 roku na konwencji Coruscon. Obecnie biblioteka Ossus stale się rozwija. To największa internetowa encyklopedia “Gwiezdnych wojen” w Polsce. Nowe wpisy są dodawane jako oddzielni archiwaliści i współpracujące organizacje.

Encyklopedia Nazwa pochodzi od fikcyjnego biblioteki Greater Jedi, która w świecie „Gwiezdnych Wojen” została na planecie Ossus, i mieli zasobów informacyjnych gromadzonych przez wieki rycerzy Jedi.

Wszyscy użytkownicy biblioteki Ossus nazywają się archiwistami. Encyklopedia jest zarządzana przez grupę administratorów znanych jako Opiekunowie Bibliotek. Z powodu licznych aktów wandalizmu wydanie w Bibliotece Ossus jest ograniczone do zarejestrowanych użytkowników.

Według serwisu Google Trends, zainteresowanie strony wzrosła, zwłaszcza od początku 2007 roku do pierwszego szczytu we wrześniu 2009 roku (około 90 zapytań dziennie), a następnie zmniejszyła się nieznacznie (około 30 wniosków dziennie), a następnie w grudniu 2015 ponownie osiągnie kolejny, jeszcze wyższy szczyt (około 100 zapytań dziennie, prawdopodobnie wiąże się z dużym zainteresowaniem w nowej siódmej odsłonie serii „Star wars”, „Star wars: The Force Avakens”), a następnie powrócił do średniego poziomu w ciągu 30 żądań dziennie. Otrzymano pełne wnioski z Polski (100). Biblioteka Ossus zgromadziła także ponad 11 000 fanów w sieci społecznościowej Facebooka i ponad 20 000 subskrybentów w serwisie YouTube.

Leave a Comment

Your email address will not be published.