Facebook

Facebook to sieć społecznościowa, w której zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, wymieniać wiadomości i zdjęcia oraz korzystać z aplikacji należących do Facebooka, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W czerwcu 2017 r. Liczba użytkowników na całym świecie wyniosła prawie 2 miliardy ludzi, a prawie 1,3 miliarda ludzi pracuje codziennie. Średni wiek użytkownika strony to 22 lata. Dane zebrane na Facebooku to ponad 980 petabajtów, co 24 godziny więcej niż 0,5 petabajtów. Przeciętny użytkownik spędza około 21 minut na Facebooku. Projekt rozpoczął się 4 lutego 2004 r. Na Uniwersytecie Harvarda (Massachusetts) i pierwotnie był przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów (szkoły wyższe, uniwersytety). Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg (obecnie jest dyrektorem generalnym). Usługa zatrudnia około 1000 pracowników (stan na sierpień 2009 r.). Planowane przychody przekroczą 150 milionów USD (2008). We wrześniu 2009 r. Założyciel Facebooka ogłosił na swoim blogu, że Facebook po raz pierwszy przestał ponosić straty i zaczął pokrywać koszty operacyjne i inwestycje na nowych serwerach. W marcu 2008 r. Autor portalu, 23-letni Mark Zuckerberg, zajął 785 miejsce w rankingu najbogatszych osób w rankingu Forbesa, stał się najmłodszym miliarderem na świecie (1,5 mld USD). W październiku 2010 roku w filmie “Sieć społeczna” ukazała się historia Facebooka (pierwotnie TheFacebook) i jego założycieli. Pod koniec filmu szacowany koszt portalu wyniósł 25 miliardów dolarów. 18 maja 2012 roku firma Facebook po raz pierwszy pojawiła się na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, stając się najwyższą wyceną w dniu debiutu na giełdzie w historii. Szacunki dotyczące wartości strony internetowej były bardzo przesadzone, ponieważ oczekiwania inwestorów były zbyt wysokie w stosunku do faktycznych możliwości strony internetowej.

Zuckerberg, będąc studentem Uniwersytetu Harvarda, utworzył 4 lutego 2004 r., Wraz z grupą studentów, społeczność internetową TheFacebook, zgodnie z którą zarejestrowani użytkownicy mogli znaleźć i kontynuować przyjaźń szkolną oraz dzielić się nowościami i zdjęciami. Utworzenie kodu źródłowego strony zajęło mu 2 tygodnie. Usługa bardzo szybko zyskała duże zainteresowanie wśród studentów i odniosła sukces na Harvardzie. Ponad ⅔ studentów zarejestrowało się na nowo utworzonej stronie internetowej w pierwszych dwóch tygodniach jej działania. W tym czasie Zuckerberg postanowił rozszerzyć sferę usług w innych szkołach. Rozpoczął współpracę ze swoim współlokatorem Dustinem Moskovitzem. Następujące uniwersytety objęte usługą to: Stanford, Columbia i Yale, a następnie inne uniwersytety Ivy League i inne szkoły w Bostonie. Latem, na początku służby Zuckerberg i Moskowitz rozszerzyli zakres swojej działalności do prawie 30 szkół.

Latem 2004 r. Zuckerberg, Moskovitz, przyjaciel Zuckerberga Hilary Schinn i grupa ich przyjaciół przeprowadzili się do Palo Alto w Kalifornii. Wynajmowali tam mały dom, który służył jako pierwsze biuro. Pod koniec lata Zuckerberg poznał Petera Thiela, który zainwestował w rozwijającą się firmę. Kilka miesięcy później biuro ustawiono na Alei Uniwersyteckiej w centrum miasta. Obecnie firma ma siedzibę w czterech budynkach, które, jak nazywa Zuckerberg, tworzą “miasteczko” w centrum Palo Alto.

5 września 2006 r., Tak zwany kanał informacyjny, lista pokazująca, co aktualnie robią znajomi na stronie. Napotkał falę krytyki skierowanej do Zuckerberga. Argumentowano, że to narzędzie nie jest potrzebne – zostało zdefiniowane jako narzędzie do cybernetycznego ograniczenia (nękanie w Internecie, nękanie, podżeganie). Trzy dni później Zuckerberg odpowiedział na krytykę listem otwartym, w którym przeprosił użytkowników strony za swoją pracę.

24 października 2007 r. W prasie pojawiła się informacja, że ​​Microsoft kupił część udziałów Facebooka. Wyniósł on 1,6% za 240 milionów dolarów. USA. Szacunkowa wartość Facebooka wynosiła wówczas 15 miliardów dolarów.

Polska wersja językowa strony działa od maja 2008 roku i została uruchomiona dzięki tłumaczeniom użytkowników.

Leave a Comment

Your email address will not be published.