Folksonomia

Folksonomia (znany również jako normalny znakowania grupą społeczną, społecznym i oznaczeń indeksujących społeczne, znajduje się również w cummutonomy termin zaproponowano Justyna Hofmokl) – monety oznaczający wykonywania kategoryzacji treści, przy zastosowaniu dowolnie wybranych kluczowych. W potocznym znaczeniu termin ten odnosi się do grupy osób, które spontanicznie współpracują w celu uporządkowania informacji w kategoriach. W przeciwieństwie do formalnych metod klasyfikacji, zjawisko to można znaleźć w niehierarchicznych społecznościach, takich jak publicznie dostępne strony internetowe. Ponieważ informacje klasyfikatorów jest zwykle używany przez ludzi Folksonomia zdają się wierzyć, że to daje rezultaty, które lepiej odzwierciedlają model informacji w społeczności. Folklonomia nie jest bezpośrednio związana z pojęciem klasyfikacji z branży bibliotecznej.

Połączenie Anglików (lub osób) i taksonomii, która prowadzi do Folksonomia słowa, przypisywane Thomas Vander Wal. Słowo taksonomia pochodzi od greckich słów taksówek i nomosów. Taksówka oznacza klasyfikację, a nomos (lub nomia) oznacza zarządzanie. Ludzie to ludzie. Tak więc folksonomia jest dosłownym tłumaczeniem zarządzania klasyfikacją ludzi. Funkcje, które później zostały nazwane folksonomia, pojawił się na Del.icio.us pod koniec 2003 roku i szybko dostosować do innych projektów społecznych.

Kategoryzacja składa się z trzech głównych jednostek: użytkowników, znaczników i zasobów. Użytkownicy mogą tworzyć tagi w celu identyfikacji zasobów, takich jak strony internetowe, zdjęcia, filmy i podcasty. Te tagi służą do zarządzania, kategoryzacji i podsumowania treści online. Ten wspólny system znakowania również wykorzystuje te tagi jako sposób indeksowania informacji w celu ułatwienia wyszukiwania i nawigacji zasobów. Folksonomia zawiera również zestaw adresów URL, które są używane do identyfikacji zasobów, które zostały zidentyfikowane przez użytkowników z różnych stron internetowych. Systemy te obejmują również programy kategorii, które mogą organizować znaczniki na różnych poziomach szczegółowości. Vander Val wyróżnia się dwoma rodzajami narodowości: szerokimi i wąskimi. Broad Folksonomia występuje, gdy wielu użytkowników może zastosować tę samą etykietę do elementu, dostarczanie informacji, o których znaczniki są najbardziej popularne. Wąska folksonomia powstaje, gdy użytkownicy z reguły są mniej liczni, a często w kreatorze tego elementu, zaznaczają pozycję znacznikami, które każdy może zastosować tylko raz. Mimo że szerokie i wąskie klasyfikacje umożliwiają korzystanie z funkcji wyszukiwania treści poprzez dodanie do obiektu połączonego słowa lub frazy, szeroki folklor pozwala na sortowanie w oparciu o popularność każdego markera oraz śledzenie nowych trendów w używaniu znaczników i opracowywaniu słownika.

Teraz Folksonomia jest rozumiana jako oznaczanie, znakowanie. Socjologowie i antropologowie od dawna uważane za problem klasyfikowania ludzi – zarówno zwykłych ludzi (laików) klasyfikują świat wokół nas. Przykładem jest książka Harolda Konglina “Klasyfikacja ludowa: bibliografia książek współczesnych i podręczników” (1972). Folktonomiya działa najlepiej, gdy duża liczba osób opisuje tę samą ilość informacji. Na przykład na stronie Del.icio.us wiele osób dodało Wikipedię do swoich wybranych, z których każda ma własny zestaw słów kluczowych (tagów) do jej opisania. Wśród wielu użytych słów kluczowych najpopularniejsze są linki, wiki i encyklopedie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *