Gmail to bezpłatna usługa e-mail stworzona i opracowana przez Google. W czerwcu 2012 r. Miał 425 milionów użytkowników na całym świecie. Usługa została przetestowana 21 marca 2004 r., A jej debiut medialny odbył się 1 kwietnia tego samego roku. Od 30 czerwca 2006 r. Jest dostępny w języku polskim. W dniu 7 lutego 2007 r. Rejestracja została publicznie otwarta (do tej pory rejestracja odbywała się za pośrednictwem systemu zaproszeń), a 7 lipca 2009 r. Została wydana wersja beta. Jego główne funkcje łączą wiadomości w “wątki”, ochronę przed spamem, możliwość tworzenia filtrów i klasyfikowania poczty, a także oznaczania wątków jako “gwiazd” i jako ważne. Gmail ma funkcjonalność klienta poczty e-mail – pozwala odbierać pocztę e-mail z zewnętrznych serwerów za pomocą protokołu POP3 i IMAP i używać wielu adresów e-mail do wysyłania wiadomości e-mail. Obejmuje dostęp w trybie offline (integracja z wtyczkami Gears) i szybkie przeglądanie dokumentów tekstowych. Wyświetla reklamy kontekstowe. Jego dodatkowe funkcje to czat oparty na ulepszonym protokole przesyłania wiadomości i obecności, połączeniach głosowych przy użyciu internetowego protokołu głosowego, połączeń wideo, katalogu kontaktów i “listy zadań”. Ponadto tak zwane “Laboratoria Gmaila” mają moduły, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności witryny na wiele innych sposobów.
Google ogłosił wprowadzenie nowej usługi 1 kwietnia 2004 r., Co wielu uznało za żart od pierwszego głupca, głównie ze względu na zapowiadaną przepustowość konta (1 GB – w tym czasie dużo). 1 kwietnia 2005 roku, w pierwszą rocznicę jego powstania, Google rozszerzyło pojemność swojego konta pocztowego o kolejny gigabajt (do 2 GB) i dodało funkcję, która stale zwiększa wynik. Na początku usługi konto Gmail można było skonfigurować tylko przez otrzymanie zaproszenia od innego użytkownika (w niektórych krajach to ograniczenie nie zostało zastosowane). Od 7 lutego 2007 r. Zaproszenia nie będą już potrzebne, niezależnie od kraju, z którym łączy się użytkownik.
Gmail ma łatwą w obsłudze, technicznie zaawansowaną pocztę internetową opartą na technologii AJAX, która nie aktualizuje całej strony po przejściu do innego folderu, ale wymaga tylko elementów. Gmail nie wyświetla reklam graficznych, mogą być wyświetlane tylko reklamy tekstowe Google, które nie zmuszają użytkowników do działania. W przeciwieństwie do wielu innych darmowych kont e-mail, Gmail nie dodaje reklam na końcu wysyłanych wiadomości. Dostępny jest również uproszczony interfejs zoptymalizowany pod kątem telefonów komórkowych (Gmail Mobile). Mimo że Google twierdzi, że limit plików do pobrania to 10 GB (od 2015 do 15 GB), limit rzeczywistego rozmiaru załączników nadal wynosi 25 MB. 15 GB to miejsce na Dysku Google, w którym możesz przechowywać pliki. Możesz automatycznie dodać link do pliku do wiadomości e-mail.
Interfejs użytkownika konta Gmail jest teraz dostępny w 38 językach, w tym w języku polskim, i umożliwia sprawdzanie pisowni w tych językach. Nowe opcje zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze w wersji angielskiej. Zmiana wersji językowej jest łatwa i odbywa się w ustawieniach Gmaila.
Od 11 marca 2006 r. Polska wersja interfejsu internetowego Gmaila ma wbudowany komunikator internetowy, który umożliwia czatowanie z innymi użytkownikami Gmaila, Google Talk i Jabbera. Istnieje również sposób na rozmowę z użytkownikami Gadu-Gadu.
Wiadomości pogrupowane są w „wątki”, które można archiwizować, przypisywać do etykiet, oznaczać gwiazdką, przeszukiwać, automatycznie przekierowywać na inny adres lub usuwać. Można też tworzyć filtry wykonujące akcje na nowych wiadomościach spełniających określone kryteria, np. Gdy wiadomość zawiera w temacie wyraz Notatki, to pomiń folder Odebrane (Archiwizuj) i oznacz etykietą: Notatki własne. Inne użyteczne opcje:
Konto zabezpieczone jest skanerem antywirusowym oraz filtrem chroniącym przed spamem i phishingiem. Niechcianą wiadomość oznacza się poprzez naciśnięcie na Zgłoś spam. Ewentualne nadużycia kont Gmail można zgłaszać wypełniając odpowiedni formularz. Gmail obsługuje protokoły HTTPS i POP3-SSL. W przypadku webmaila domyślnie tylko operacja logowania jest szyfrowana, praca z pocztą odbywa się poprzez nieszyfrowany protokół HTTP. W nagłówkach wiadomości wysyłanych przy użyciu interfejsu Gmail nie jest zapisywany adres IP komputera nadawcy (jednocześnie Google prowadzi stanowczą politykę przeciw użyciu Gmaila do spamowania). Autoresponder można tak skonfigurować, aby automatyczna odpowiedź była wysyłana tylko do osób z listy kontaktów.
Gmail posiada wbudowany prosty czytnik kanałów RSS, klienta czatu opartego na protokole Jabber i współdziałającego z programem Google Talk. Posiadanie konta Gmail oznacza również dostęp do wielu innych usług Google, między innymi rozbudowanego kalendarza (powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach można otrzymywać e-pocztą lub SMS-em), notatnika, powiadomień o nowych wynikach przeszukiwania internetu i innych.
Na starcie (1 kwietnia 2004) Gmail miał 1 GB. Od 2015 pojemność konta wynosi 15 GB . Istnieje możliwość płatnego powiększenia konta. Gmail ułatwia nowym użytkownikom migrację z poprzedniego konta e-mailowego – możliwe jest przeniesienie książki adresowej, poinformowanie wszystkich znajomych o zmianie adresu, a nawet wysyłanie wiadomości ze starym adresem w polu „Od:” (lub z dowolnym adresem, który posiada użytkownik).
O nadejściu nowej wiadomości może informować inny program zainstalowany na komputerze – Gmail Notifier albo Google Talk. Zawartość skrzynki pocztowej można też przeglądać poprzez protokół RSS (uwaga: upublicznienie kanału RSS upublicznia początkowe fragmenty wiadomości!).