iNaturalist

iNaturalist to projekt z zakresu edukacji obywatelskiej i społecznej sieci przyrodników, wolontariuszy i biologów, oparty na idei mapowania i publikowania obserwacji na temat gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane fotografią) mogą być publikowane za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej. Informacje zebrane w ramach projektu są cennym, powszechnie dostępnym źródłem danych wykorzystywanych w różnych projektach naukowych, muzeach, ogrodach botanicznych, parkach i innych organizacjach. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim.

INaturalist.org powstał w 2008 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w Szkole Informatycznej w Berkeley jako ostateczny projekt dla studentów Nate’a Agrina, Jessiki Kline i Kena Ichi Uedy. Nate Agrin i Ken-iti Ueda kontynuowali pracę nad tym projektem wspólnie z Seanem McGregorem. W 2011 roku Ueda rozpoczął współpracę ze Scottem Lori, współpracownikiem naukowym na Uniwersytecie Stanforda i nauczycielem w Wielkiej Brytanii w Berkeley. Obecnie Ueda i Loari są dyrektorami iNaturalist.org. 24 kwietnia 2014 iNaturalist.org rozpoczął współpracę z California Academy of Sciences. W 2014 r. Liczba zebranych obserwacji przekroczyła 1 milion, a na początku 2017 r. Ich liczba przekroczyła już 3,5 miliona.

Platforma wykorzystuje koncepcję crowdsourcingu danych poprzez otwarty dostęp dla wszystkich użytkowników Internetu. Użytkownicy-przyrodnicy mogą publikować obserwacje organizmów w postaci zdjęć, nagrań dźwiękowych lub obserwacji wzrokowych. Obserwacje można zaklasyfikować jako dane “regularne” i “badawcze” – w internetowych bazach danych, w których są one dostępne dla naukowców. Platforma pozwala również tworzyć projekty, w których użytkownicy mogą dodawać obserwacje gatunków zawartych w określonych grupach lub związanych z konkretnym tematem. Istnieje również możliwość oznaczania opublikowanych obserwacji. Przykłady projektów są związane z badaniem biobazy dla poszczególnych taksonów i obszarów, monitorowaniem zwierząt zabitych na drogach, śladami zwierząt i dokumentacją rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych. Serwis Amerykańskiego Parku Narodowego współpracował z iNaturalist w zakresie archiwizacji obserwacji naukowych w zakresie bioblitz w amerykańskich parkach narodowych w 2016 roku. W 2011 r. INaturalist został wykorzystany jako platforma do równoległych globalnych badań nad biobitami na płazach i gadach (“Globalny płaz BioBlitz i Global Reptile BioBlitz”). Dane zebrane na platformie iNaturalist są również sekwencyjnie importowane do innych baz danych, takich jak Calflora, czyli atlas dystrybucji roślin w Kalifornii.

Leave a Comment

Your email address will not be published.