Jamendo

Jamendo jest stroną muzyczną, która publikuje muzykę na licencji Creative Commons / Free Art. Nazwa Jamendo pochodzi z grupy musical jam i crescendo. Motto służby to otwarte uszy (otwarte uszy).

Albumy są dostępne w sieciach BitTorrent i eDonkey, a także w plikach muzycznych w formacie Ogg Vorbis i MP3. Serwis Jamendo oferuje również system do oceny muzyki zamieszczonej na tym portalu i wyszukiwania wykonawców zalecanych przez innych użytkowników na podstawie tych kryteriów, a także chmury tagów (folksonomia). Zadowoleni użytkownicy strony są zachęcani do nagradzania artystów, którzy korzystają z systemu płatności PayPal. Witryna ma siedzibę w Luksemburgu i chociaż była pierwotnie w języku francuskim, obecnie jest wielojęzyczna. Strona jest przygotowywana w kilku językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim, portugalskim i włoskim. Witryna oferuje również radio internetowe, w którym można odtwarzać utwory bez ich pobierania. Jednak działają tylko z poziomu przeglądarki internetowej.

Wyszukiwarka muzyki na stronie Jamendo pozwala między innymi znaleźć utwory, których autorzy zezwalają na komercyjne wykorzystanie ich muzyki – unika to opłat pobieranych przez organizacje za zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub pokrewnymi prawami osób, które chcą grać muzykę w pracy. Stowarzyszenie ZAiKS próbowało pobierać opłaty za muzykę dostępną na Jamendo, ale zostało wycofane z tego pomysłu, co skłania do prób naliczania za darmową muzykę “wypadku przy pracy”.

Leave a Comment

Your email address will not be published.