Joost

Joost (wymawiane IPA: []) – system dystrybucji programów telewizyjnych i innych form wideo przez Internet z wykorzystaniem technologii typu peer telewizji stworzony przez Niklas i Janus Zennstremom Vries (twórcy Skype i Kazaa). Stworzenie Joosta rozpoczęło się w 2006 roku pod kryptonimem “The Venice Project”. Zennström i Friis korzystali z około 150 dostawców oprogramowania. Kim jest Joosta-Dirk-Willem van Gulik. Według Zennströma 25 lipca 2007 Joost miał ponad milion beta testerów. Zespół prowadzi rozmowy z FOX-TV. Obecnie Joost podpisał kontrakt z Warner Music, Indianapolis Motor Speedway Productions (Indianapolis 500, IndyCar Series) i Endemol. W lutym 2007 roku spółka podpisała umowę z Viacom rozpowszechniać treści swoich mediów, w tym MTV Networks, BET i studia filmowego Paramount Pictures.

Program oparty jest na technologii P2PTV i wykorzystuje system TV na żądanie. Podczas przeglądania programów można korzystać z półprzezroczystych widżetów, w tym: czytnika RSS, forów dyskusyjnych, oceny programu lub czatu na temat tego programu lub stacji. Aktualna wersja programu oparta jest na XULRunner, a zarządzanie dźwiękiem odbywa się za pomocą ZAP Media Kit. Warstwa rówieśnicza pochodzi od Joltid, która stworzyła warstwę programu peer-to-peer dla Skype. Odtwarzanie obrazu jest możliwe przy użyciu dekoderów wideo CoreCodec, CoreAVC H.264. Joost udostępnił interfejs API widgetu Rozszerzony Joost 29 sierpnia 2007 r. Na licencji bezpłatnej, podobnej do licencji BSD.

Jako współwłaściciele Skype, Friis i Zennström otrzymał zapłatę części w wysokości $ 2,6 mld, gdy eBay kupił Skype w 2005 roku, który obejmował proces tworzenia i marketing marki Joost. Tydzień po rozpoczęciu usługi założyciele ogłosili, że wynoszą 45 milionów dolarów.

W przeciwieństwie do technologii streaming, w której wszyscy klienci otrzymują zawartości z serwera, technologia P2P TV pozwala na uwolnienie serwerów udostępniania programów; widok przez samych użytkowników. Programy w Joost są przerywane przez reklamy, tak jak w zwykłej telewizji.

Obecnie program znajduje się w fazie otwartej wersji beta. Aby zostać członkiem, poproś o zaproszenie. 1 maja 2007 po fazie beta został uznany, w którym wszyscy użytkownicy mają możliwość wysyłania nieograniczonej liczby zaproszeń. Ponadto użytkownicy mogą otrzymywać zaproszenia bezpośrednio od Joost. Obecnie program jest dostępny na platformach Intel dla OS X, Windows XP i Vista. W dniu 17 grudnia 2008 r. Joost wysłał do klientów wiadomość e-mail wyjaśniającą, że projekt został przeniesiony tylko na stronę internetową, a oprogramowanie Joost przestanie działać w piątek, 19 grudnia 2008 r.

20 lutego 2007 r. Viacom, Inc. i Joost podpisał umowę, na mocy której spółki zależne Viacom (w tym MTV Networks, BET Networks i Paramount Pictures) udostępnią swoje programy Joostowi. Obecnie Joost ma kontrakty z Ministerstwem Telewizji, animacją Aardman, Warner Music, Endemol, Wysiwyg Films, Diversion Media, CBS i recenzentami CenterStaging. 1 maja 2007 r. Joost podpisał kontrakt z NHL na organizację Joostu wśród innych powtórek z finałów Pucharu Stanleya.

Leave a Comment

Your email address will not be published.