Julian Assange

Julian Paul Assange (ur. 3 lipca 1971 w Townsville) – australijski (od 12 grudnia 2017 posiada także obywatelstwo Ekwadoru ) aktywista internetowy, dziennikarz oraz programista. Jest zaangażowany w WikiLeaks.

Urodził się w Townsville w stanie Queensland 3 lipca 1971 roku. Jego rodzice prowadzili objazdowy teatr, więc nie mieszkał długo w jednym miejscu. W wieku 17 lat opuścił dom i wyjechał do Melbourne. W 1995 został skazany za kilkadziesiąt włamań komputerowych na karę grzywny . Był nie tylko hakerem, ale także twórcą wolnego oprogramowania. W 1995 napisał pierwszy program open source do skanowania portów – Strobe . W 1996 wprowadził kilka poprawek w projekcie PostgreSQL .

Do 2006 studiował fizykę i matematykę, potem zajął się głównie serwisem WikiLeaks. Został jego rzecznikiem prasowym i redaktorem naczelnym. 30 listopada 2010 Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią, który oznacza poszukiwania Assange’a w celu aresztowania i ekstradycji w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. W Szwecji na policję zgłosiły się dwie kobiety, które miały spotkać się z Assange’em 14 sierpnia 2010 w Sztokholmie i sześć dni później oskarżyły go o przestępstwa seksualne . 7 grudnia 2010 Assange zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii i został zatrzymany . Nie przedstawiono mu oficjalnych zarzutów i na wniosek prokuratora sąd odmówił wystawienia kaucji. Zatrzymano go w areszcie do 13 grudnia, gdy odbyło się kolejne rozpatrzenie sprawy. Sam Assange zaprzecza oskarżeniom, a część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment rządowej kampanii, sterowanej głównie przez Stany Zjednoczone, mającej na celu dyskredytację założyciela WikiLeaks. Niektórzy politycy ze sfer konserwatywnych w Stanach Zjednoczonych sugerowali, że Assange powinien zostać oskarżony o zdradę i za to stracony. Były doradca polityczny konserwatywnego premiera Kanady, Tom Flannagan, w telewizji kanadyjskiej powiedział nawet, że autor WikiLeaks powinien zostać zamordowany w zamachu . Z oświadczenia tego, które spowodowało protesty i skandal, wycofał się, twierdząc, że był to niestosowny żart. 16 grudnia Assange został osadzony w areszcie domowym w Ellingham Hall w Norfolk. Aresztowanie Assange’a Władimir Putin określił jako „niedemokratyczne” . 19 czerwca 2012 Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, chcąc uchronić się przed ekstradycją do Szwecji . 16 sierpnia szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Patiño poinformował o przyznaniu Assange’owi azylu politycznego .

W 2009 otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award (New Media) za odkrycie zabójstw i tajemniczych zaginięć, w które był zamieszany rząd Kenii .

W styczniu 2012 serwis Wikileaks poinformował, że Assange będzie prowadził program publicystyczny The Julian Assange Show oraz ”Julian Assange’s The World Tomorrow”, w formie wywiadów z ważnymi osobami ze świata polityki w stacji telewizyjnej będącej własnością rosyjskiego rządu – RT . W 2013 ukazała się w Polsce książka ”Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu”, której współautorem jest Julian Assange . O Julianie Assange’u i WikiLeaks powstał także film Piąta władza, którego reżyserem jest Bill Condon, jednak sam Assange twierdzi że film jest propagandą .

Leave a Comment

Your email address will not be published.