Lech Wałęsa

Lech Wałęsa ( w . 29 września 1943 w Popowie ) – polski polityk i działacz związkowy , z zawodu elektryk. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej OD 22 Grudnia 1990 22 Grudnia 1995 zrobić, współzałożyciel i przewodniczący Pierwszy NSZZ “Solidarność” , laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983) [1] .

Był jednym z czołowych opozycjonistów w okresie PRL i pierwszym kontrolem RPłego w wyborach powszechnych. Tygodnik “Czas” uznał go za człowieka Roku 1981 oraz za jedną ze 100 warunków ludzi stulecia (1999).

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Rodzicami Byli Bolesław JEGO Wałęsy (1908-1945, rolnik [2] , Z zawodu Cieśla) Feliksy i z domu Kamieńska (1916/75) [3] . Byl Ich czwartym dzieckiem. Pierworodna byłą Izabela (1934-2012), PO Niej urodzili SIĘ Jeszcze Edward (ur. 1937) i Stanisław (UR. 1939). PO smierci Bolesława (16 czerwca 1945) Głowa Rodziny został Stryj Lecha Wałęsy ( młodszy brat Ojca) Stanisław Który pojął Feliksę za ZONE w 1946. Z Tego związku przyszło na Świat Troje Dzieci Tadeusz (UR 1946), Zygmunt (UR 1948. ) i Wojciech (1951-1988) [4] .

W 1950 wakacje naukowa w szkole podstawowej. W 1959 roku naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lipnie . Czy Należał Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej oraz zrobić Ligi Przyjaciół Żołnierza [5] . W czerwcu 1961 ukończył tę szkołę [6] , z ogólną oceną dostateczną i bardzo dobrą za sprawowanie. Na 18 wykładanych przedmiotów, tylko z matkami: matematyka – dobry; przysposobienie sportowe – bardzo dobry i gospodarka przedsiębiorstw – dobry [7] . Latach 1961-1967 pracował W Jako elektryk (samochodowy ciągnikowy I) oraz konserwator Urządzeń Elektrycznych w Państwowym Ośrodku Maszynowymw Łochocinie . Od 1963 do 1965 ponadto zasadnicza službe odbywał Wojskowa [6] w w jednostce Wojskowej Koszalinie [3] . Elew Szkoły Podoficerów i Młodszych Specjalistów Wojsk Łączności nr 10 w Świeciu Która ukończył ZE stopniem Kaprala [8] . 30 maja 1967 czasł podanie o pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i 2 czerwca został zatrudniony jako elektryk okrętowy [9] .

Lata 70. XX wieku

W grudniu 1970 r. Był jednym z główców strajku w swoim zakładzie pracy, wchodząc w skład Komitetu Strajkowego. Mieszczący się w miejscu, w którym znajduje się firma, i który dokonał inspekcji. Brał udział w rozmowach pracowników Stoczni Gdańskiej z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem [6] .

W 1976 został zwolniony z pracy za publkę. 1980 Do najpierw Jako ELEKTROMECHANIK zatrudniony w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB następnie w i Zakładzie Robót Elektrycznych Elektroenergetycznych Gdańsku w [10] . W 1978 zaangażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża . Był członkiem redakcji “Robotnika Wybrzeża”, współpracował z Komitetem Samoobronnym Społecznym KOR . W latach 70. był przesłuchiwany i pobierany przez funkcjonariuszy SB [6] .

Pierwsza “Solidarność”

W sierpniu 1980 Brala udział w organizowaniu zaplanowanego przez Bogdana Borusewicza strajku wag Stoczni Gdańskiej. 14 dołączył zrobić inicjujących Sierpnia w Tyma zakładzie protest Jerzego Borowczaka , Bogdana Felskiego í Ludwika Prądzyńskiego . Przemówieniu do Dyrektora Po Stoczni Gdańskiej Klemensa Gniecha , W O ktorým przypomniał Swoim zwolnieniu, wszedł w Skład komitetu Strajkowego, ą następnie stanął na JEGO czele [11] . Tym Jak władze Padu zgodziły sie na Główne postulaty (podwyższenie pensji, A takze na tablice upamiętniającą Ofiary wydarzeń grudniowychi przywrócenie zwolnionych Pracowników) Wałęsa ogłosił przegłosowaną komitetu Strajkowego decyzję o zakończeniu protestu. Jeszcze Tego samego Dnia, po konsultacji m.in. przedstawicielami innych Zakładów z pracy, ogłosił strajk solidarnościowy, A następnego został przewodniczącym Międzyzakładowego komitetu Strajkowego [12] . 31 sierpnia 1980 MKS podpisał ramienia z oo delegacja Rządowa pod przewodnictwem wicepremiera Mieczysława Jagielskiego Gdańskie porozumienia sierpniowe . Złożył charakterystycznym duzym Podpis długopisem z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II [13] .

Lech Wałęsa został przywrócony zrobić Pracy w Stoczni Gdańskiej. 17 września 1980 na jest czele stanął Nowo utworzonej Krajowej Komisji Porozumiewawczej , organu koordynującego założonego na bazie jest MKS ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. W 1981 roku został Wybrany najpierw na przewodniczącego ZARZĄDU Regionu Gdańskiego , ą następnie – na pierwszym Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku – na Pierwszego przewodniczącego NSZZ “S”, otrzymując Już w pierwszej Turze okolo 55% głosów i pokonując Tym SAMYM Andrzeja Gwiazdę , Mariana Jurczyka ı Jana Rulewskiego [14] . Prowadzony w latach 1980-1981 przez Lecha Wałęsę Związek zawodowy przekształcił SIE wag masowy Ruch społeczno-polityczny, liczący w szczytowym okresie okolo 10 milionów członków, Wokół którego powstawały Organizacje satelickie , m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność” i Niezależnych Zrzeszenie Studentów .

Internowanie i Nagroda Nobla

13 grudnia 1981 gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny . Nocy Tego Dnia W decyzję nakazującą wyjazd do warszawy, przekazaną do Gdańska przez Mieczysława Rakowskiego , ogłosili Lechowi Wałęsie w JEGO mieszkaniu Wojewoda gdańskim Jerzy Kołodziejski i I sekretarz KW PZPR Tadeusz Fiszbach [15] . Dnia STANU Wojennego Pierwszego, w godzinach wieczornych, Zgoda władz ZA, z Lechem Wałęsa spotkali SIĘ przedstawiciele kosciola w osobach arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i księdza Alojzego Orszulika [16] . Zdelegalizowanej NSZZ Przewodniczącego “S” zrobić przewieziono najpierw Ośrodka rządowego w Chylicach, Pozniej osadzono w Otwocku Wielkim , a następnie wag Arłamowie (od 11 Maja 1982). O Decyzję internowaniu datowano na Dzień 26 1982 Władze chciały Stycznia wykorzystać Lecha Wałęsę Jako szyld Nowej “Solidarności” Pod kontrola SB w jednak odmówił z nimi rozmów [17] . Został zwolniony 14 listopada 1982 [6] . O zwolnieniu ostatecznym przesądziła opinia gen. Czesława Kiszczaka , Który z upoważnienia gen. Jaruzelskiego prowadził Rozmowy Wojciecha z Lechem Wałęsa podczas JEGO internowania [18] .

Czas trwania zwolniony przez kolejne lata. Władze PRL traktowały go jako “osobę prywatną” [19] . Lech Wałęsa do końca lat 80. pozostawał upoważnia zdelegalizowanej NSZZ “S”. Utrzymywał wiele kontaktów z zakonspirowanymi strukturami związku [6] , m.in. już w kwietniu 1983 r. spotkał się z przedstawicielami Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej [20] .

5 października 1983 Komitet Noblowski ogłosił decyzję w sprawie przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla . W uzasadnieniu wskazano m.in .:

Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały SIĘ determinacją w dążeniu zrobić Rozwiązania Problemów JEGO Kraju poprzez Negocjacje i współpracę, bez uciekania SIĘ zrobić przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog Między organizacja, ktora reprezentuje – “Solidarnością” – Program władzami. Komitecie uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, Która – MIMO nierównych warunków – istnieje niepokonana my WSZYSTKICH narodach Swiata. Czasach W, W i ktorých odprężenie pokojowe rozwiązywanie konfliktów Să bardziej potrzebne niz kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy JEST zarówno natchnieniem, JAK i przykładem [21] .

W JEGO imieniu Nagrodę odebrała zona Danuta Wałęsa wraz z trzynastoletnim wówczas synem Bogdanem Zas przemówienie Lecha Wałęsy odczytał Bohdan Cywiński . Nielegalnej Przywódcy “Solidarności” władze komunistyczne uniemożliwiły wyjazd zrobić Oslo , odmawiając Wydania paszportu [21] .

W 1986 Wałęsa współtworzył jawna Lech tymczasowa Rade “S” , A rok pozniej zakładał, że stanął na czele półlegalnej Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ “Solidarność” .

10 października 1986 Lech Wałęsa zaapelował zrobić władz USA o Zniesienie sankcji nałożonych na Polskę Gospodarczych po wprowadzeniu Stanu Wojennego.

18 października 1986 Kazimierz Barcikowski i Stanisław Ciosek spotkali SIĘ z przedstawicielami Środowisk katolickich Andrzejem Święcickim , Jerzym Turowiczem i Andrzejem Wielowieyskim . Tematem rozmów była m.in. władz propozycja, Lech Wałęsa wszedł zrobić Rady Konsultacyjnej Przy Przewodniczącym Rady Panstwa (RP przewodniczącym byl Wojciech Jaruzelski). Inicjatywa nie odniosła sukcesu [22] .

W 1988 Wałęsa Brala udział Lech organizowaniu strajku w w Stoczni Gdańskiej, Gdzie w latach 1983/90 formalnie byl zatrudniony stanowisku elektryka na [3] .

Okrągły stół

Osobny artykuł: Rozmowy w Magdalence .

Strajk ten został zakończony ugodą z królem i okręgiem Okrągłego Stołu. Wałęsa był współtwórstwo porozumień Okrągłego Stołu , czyli nieformalnego przedsiębiorstwa tzw. RODZINA CZĘŚĆ CZYNNOŚCI ZAWIERAJĄCĄ SIĘ. Był też współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ “Solidarność”.

Lech Wałęsa 31 sierpnia 1988 Spotkania z generałem podczas Czesławem Kiszczakiem osiągnął porozumienie w sprawie rozpoczęcia Obrad rządu z opozycją w zamian za wygaszenie zorganizowanej przez “Solidarność” fali strajków. Okrągłego stołu Rozmowy rozpoczęły SIĘ 6 Lutego 1989 roku zakończyły 5 kwietnia 1989. W ICH wyniku możliwa byłą ZMIANA Konstytucji PRL i Wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r . Komitetu Obywatelskiego zdobył W wyborach wagowo 1989 99 100 ZE wag mandatów Senacie ı WSZYSTKIE z 35 Z Wolnego pochodzących% wyboru Miejsc wag Sejmie . W sierpniu 1989 zorganizował spotkanie z przewodniczącymi ZSL i SD, zawiązując w Sejmie koalicję, która utworzyła następnie pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim jako premierem.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

W zmierzonych w dwóch turach w listopadzie i grudniu 1990 wyborach powszechnych został zatwierdzony przez Prezydenta RP . 22 grudnia 1990 stanł przed Zgromadzeniem Narodowymprzysięgę prezydencką:

„Obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu, ZE postanowieniom Konstytucji wierności dochowam Beda strzegł niezłomnie godności Narodu, suwerenności i BEZPIECZEŃSTWA Panstwa. Przysięgam, ZE dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli Beda dla Mnie ZAWSZE najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg. ”

Sprawował urząd do 22 grudnia 1995.

Osobny artykuł: Skład Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy .

W dniach 4-6 lutego 1991 odwiedził Watykan i Włochy. 15 lutego w Wyszehradzie rozmawiał z prezydentem Czechosłowacja i premiera Węgier. Marcu Jako Nowo W Wybrany Prezydent III Rzeczypospolitej odwiedził stany usa i Z działaczami spotkał SIĘ oraz przywódcami Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie, Chicago I Wieluniu innych centrach licznej Ludności Polskiej [23] . 22 maja 1991 r. W jej imieniu był zainteresowany .

4 lutego 1992 w Byl Strasburgu oo Wizyta w Radzie Europy. Marcu W, W W Czasie Wizyty Niemczech, wysunął dla państw Europy Środkowej Alternatywna wobec NATO i EWG Koncepcje NATO bis : i EWG-bis . W Maju 1992 Wałęsa podpisać mial Lech w Moskwie Układ wycofujący Wojska Układu Warszawskiego z Polski, umożliwiający jednak Rosjanom zakładanie w bazach Poľsko-rosyjskich SPOLEK mieszanych (Warunek dziesięć odrzucony został sprzeciwem rządu Jana Olszewskiego ). Wersja Umowy wspominała Ostateczna O “podejmowaniu Działań nA Rzecz Współpracy” [ przypis potrzebny ] . Kilkanaście dni pozniej, w kilka godzin po opublikowaniu tak zwanej Listy Macierewicza , Lech Wałęsa aktywnie przyczynił SIĘ zrobić przyspieszenia Odwołania rządu Jana Olszewskiego. Październiku Tego samego W Roku podpisał Małą Konstytucję . W 1993 roku inicjatorem Założenia byl Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform . Maju Tego samego W Roku rozwiązał Sejm i Senat wskutek uchwalenia wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej [24] .

Lech Wałęsa przegrał obietę wyborów prezydenckich , przeprowadzonych 5 i 19 listopada 1995, z Aleksandrem Kwaśniewskim .

Działalność poletterurze

W 1995 założył pozarządową Organizacje Fundacja ” Instytut Lecha Wałęsy “. W 1997 Partie Politycznej utworzył Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej i został JEJ przewodniczącym. W wyborach parlamentarnych w Tym Roku SAMYM JEGO ugrupowanie startowało liście z Akcji Wyborczej Solidarność , Która odniosła zwycięstwo (Część członków ChDRP uzyskała mandaty, większość z Nich po niedługim Czasie opuściła tE partie). W przyszłościszym okresie Lech Wałęsa krytycznie oceniał AWS. W 2000 ufundował przegnion wybory prezydenckie, Otrzymując śladowe poparcie (1,01% głosów , DALO do 7. Miejscu spośród 12 kandydatów), po ktorým ogłosił ostateczne odejście na Politycznej emeryturę. Ustąpił wówczas z funkcji szefa ChDRP, zostając honorowym przewodniczącym partii. W 2001 roku zawarł w imieniu JEJ porozumienie z liderem partii Forum Obywatelskie Januszem Tomaszewskim , powołując KOMITET Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja , Który w wyborach parlamentarnych w Tym Roku SAMYM wystawił kandydatów zrobić Senatu (do Sejmu członkowie ChDRP startowali głównie lista z PO), A Wałęsa przewodził il honorowo . 2003 W JEGO ChDRP została wykreślona z Rejestru, jednak w 2004 roku z wniosku m.in. Lecha Wałęsy została zarejestrowana ponownie wystartowała zrobić parlamentu i z listy Europejskiego NKWW , kierowanego przez Macieja Płażyńskiego (z ramienia Tego komitetu startował syn Lecha Wałęsy takze, Jarosław ).

W 2004 Lech Wałęsa otrzymał Dyplom Specjalny MSZ za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

W lutym 2005 na otwarty listy Napisał Temat rozgłośni katolickiej Radia Maryja – oskarżył JA O spiskowe teorie na Temat III RP antysemityzm i ksenofobię . Czy Tego działania Bodźcem Stalo sie oskarżenie Lecha Wałęsy na antenie Radia Maryja współpracę ZE o, Służba Bezpieczeństwa pod pseudonimem “Bolek”, z powodu ktorej byl atakowany ZE strony niektórych Środowisk prawicy .

Lech Wałęsa w 2005 przychylnie odnosił SIĘ początkowo zrobić planów Powstania Partii Demokratycznej , jednak ostatecznie ogłosił poparcie dla Platformy Obywatelskiej i kandydatury Donalda Tuska w wyborach prezydenckich [25] . Popierał PO takze w każdych kolejnych wyborach; od 2005 zrobić partii Tej należy JEGO SYN Jarosław ( w latach 2005-2009 Posel NA Sejm, OD 2009 eurodeputowany).

16 listopada 2005 decyzją uzyskał Instytutu Pamięci Narodowej statusu pokrzywdzonego przez Sluzby BEZPIECZEŃSTWA PRL i na zapowiedział Walke Drodze sądowej z osobami oskarżającymi iść o Działalność agenturalną.

22 sierpnia 2006 wystąpienie Z. zapowiedział “Solidarności”, gdyż uznał, ZE Związek pod przewodnictwem Janusza Śniadka za Bardzo SIĘ zaangażował o szer poparcie PiS í Braci Kaczyńskich. Decyzję rozważał Już w roku 2005, KIEDY polecił opłacenie składek członkowskich TYLKO zrobić Końca Roku (składki opłacał wówczas w JEGO imieniu Jerzy Borowczak ). Pozostał członkiem związku formalnie, będąc jedynie zawieszonym prawach w [26] .

11 czerwca 2007 w Gdańsku Okręgowy Sad orzekł, Iz Lech Wałęsa naruszył Dobra Osobiste Krzysztofa Wyszkowskiego , nazywając pójść Między innymi “malpa brzytwa oo”, “wariatem” i “chorym debilem”. 19 czerwca 2007 na swojej Stronie internetowej jest Napisał komentarz, o szer ktorým nazwał ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego “s … synem”, zas w programie publicystycznym z Kropka nad i na antenie Telewizji jest TVN24podtrzymał do zdania. 24 września 2008 Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok Z 11 Czerwca 2007, Iz Lech Wałęsa naruszył Dobra Osobiste Krzysztofa Wyszkowskiego. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w Marcu 2011 roku prawomocnie orzekł, ZE Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić byłego Prezydenta za wypowiedź w Telewizji z 16 Listopada 2005, w ktorej nazwał Lecha Wałęsę tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie “Bolek” [27] .

W wyborach prezydenckich w 2010 poparł Bronisławę Komorowskiego (podróżujące do także w w domach zwykłych w PO).

12 kwietnia 2012 Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł prawomocnie, że Lech Wałęsa ma przeprosić Ryszarda Czarneckiego za naruszenie dóbr osobistych [28] .

16 maja 2012 w wywiadzie dla Radia ZET Lecha Wałęsy wyraził OPINIE, ZE premier Donald Tusk powinien zastosować siłowe Rozwiązania wobec związkowców z NSZZ “Solidarność” protestujących przeciwko reformie Systemu emerytalnego, powiedział Między innymi: Gdybym byl Tuskiem, kazałbym pałować Solidarność. Sam bym spałował Dude [29] . Potem Wyjaśnił, Ze chciał TA wypowiedzią spowodować u działaczy związku Refleksje, ABY pozniej Nie zakłócili przebiegu rozgrywanych w Polsce piłkarskich mistrzostw Euro 2012 , Nie będąc faktycznie zwolennikiem używania Palek policyjnych wobec związkowców [30] . W 2014 Lech Wałęsa zapowiedział wspieranie Inicjatyw “Solidarności” , Które Beda Pozytywnie przez niego oceniane [31] .

10 listopada 2015 Lech Wałęsa pojawił się w odpowiedzi na reaktywację jej działalności. Pownienie także wiceprzewodniczących i rzecznika ugrupowania [32] . Partia nie podjęła więcej powtarzanych działań. Od 2016 r. Urodziny Lecha Wałęsy, cykl współtworzonych przez Komitet Obrony Demokracji . Ponadto w 2016 r. Nawiązała współpracę z PO [33] i Unią Europejskich Demokratów [34] .

Na arenie międzynarodowej

Uroczystego Otwarcia Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 w w w Salt Lake City reprezentował Europę, niosąc flage Olimpijska u Boku sławnych Przedstawicieli pozostałych kontynentów. W czerwcu 2004 Pełnomocnik Prezydenta RP Jako Aleksandra Kwaśniewskiego reprezentował władze Polskie na jest pogrzebie byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana . Pod Koniec 2004 publicznie poparł Pomarańczowa Rewolucje na Ukrainie jest – JEGO Widok na to wiecu na kijowskim Majdanie wywołał to euforię tłumów. Mediować Pomiędzy skłóconymi Próbował stronami – obozem Wiktora Juszczenki i Wiktora Janukowycza, Lecz obóz Tego drugiego odrzucił JEGO PRÓBY mediacji na SAMYM starcie. W kwietniu 2005 Zaproszenie Prezydenta RP na Aleksandra Kwaśniewskiego wziął udział w delegacji władz polskich na pogrzebie Papieża Jana Pawła II . Z Inicjatywy Wówczas Tadeusza Mazowieckiego doszło zrobić pierwszej od Czasu wyborów z 1995 Rozmowy OBU prezydentów i gestu Pojednania Między Nimi . W październiku 2008 poparciu Przy rządu Donalda Tuska , pomimo sprzeciwu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Wałęsa został członkiem Nowo utworzonej 12 osobowej Grupy refleksyjnej-Placu Unii Europejskiej znajduje, określanej Jako “Najwyższa Mędrców” . Grupa, którego powołaniem został francuski Nicolas Sarkozy, Miała SIĘ Zając rozpatrywaniem fundamentalnych zagadnień wymagających ZMIAN i decyzji Politycznych niedalekiej Przyszłości W, W TYM Globalizacja, zmianami klimatycznymi, imigracja, rynkiem Pracy [35] .

Od 2014 przyznawana jest Nagroda Solidarności , nosząca imię Lecha Wałęsy.

Kwestia współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa

Drugiej polowy Od lat 70. W wypowiedziach byłych współpracowników Lecha Wałęsy pojawiają SIĘ oskarżenia O JEGO współpracę ZE Służba Bezpieczeństwa . Zarzuty wysuwali TAKIE Krzysztof Wyszkowski , Andrzej Gwiazda , Anna Walentynowicz , Jan Olszewski , Antoni Macierewicz D , Andrzej Kołodziej , Alojzy Szablewski , Andrzej Bulc , Edward Mizikowski i inni działacze pierwszej “Solidarności”.

Domniemanej Współpracy Lecha Wałęsy SB Sprawa PO Raz oo Pierwszy pojawiła SIĘ na forum publicznym w związku z realizacja Uchwały lustracyjnej Sejmu z 28 maja 1992 przez zgłoszoną Janusza Korwin-Mikkego . Zobowiązywała ministro Spraw Wewnętrznych nie Uchwała Podania zrobić Dnia 6 czerwca 1992 Informacji na pewno chodziło o pełnej urzędników Państwowych od szczebla wojewody wzwyż, A takze senatorów i posłów (…) będących współpracownikami UB i SB w latach 1945/90 [36] .

4 czerwca 1992, realizując uchwałę Sejmu, Minister Spraw Wewnętrznych Antoni Macierewicz doręczył Konwentowi Seniorów Sejmu liste nazwisk 64 członków rządu, posłów i senatorów , którzy wedlug zachowanych zapisów archiwalnych z Czasów PRL Byli ewidencjonowani przez UB LUB SB Jako Ich tajni Współpracownicy.

Lecha Wałęsy znalazło Nazwisko SIĘ na jest Drugiej, dodatkowej Liście dotyczącej dwoch Osób o szczególnym znaczeniu dla BEZPIECZEŃSTWA Panstwa . W Tym SAMYM dniu na posiedzeniu Sejmu RP Posel Kazimierz Świtońujawnił publicznie zawartość Tej liści, mówiąc, Ze figuruje na Niej Prezydent Wałęsa Jako tajny współpracownik SB o pseudonimie “Bolek” (wypowiedź tE wykreślono z oficjalnego stenogramu na wniosek posła Jana Rokity [37] ). RP przesłała Prezydenta Kancelaria oświadczenie Prezydenta Lecha Wałęsy do PAP , w ktorej przyznawał w Sie do podpisania Dokumentów o Współpracy z SB jednak po dwoch godzinach Kancelaria oświadczenie się wycofała.

Akta Sluzby BEZPIECZEŃSTWA znajdujące SIĘ W archiwach IPN i Lecha Wałęsy dotyczące SA niepełne. Wiadomo, že w latach 1992-1994 Lech Wałęsa Jako Prezydent RP wystąpił zrobić UOP o Ich udostępnienie. W 1996 stwierdzono brak Części Dokumentów i brak wypożyczonych mikrofilmów . Ponumerowanych stron wyrwano Kilkadziesiąt – Nie wiadomo, CZY wróciły do MSW zdekompletowane [38] , CZY zniszczono pozniej JE ABY skompromitować Lecha Wałęsę (JAK na SAM stwierdził) [39] . Historycy IPN zarzucili Lechowi Wałęsie celowe uszczuplenie Dokumentacji [40] , jednak Szef UOP z lat 1990-1992 Andrzej Milczanowski , stwierdził, Ze Lech Wałęsa otrzymał JA Już zdekompletowaną [41] .

Wyrokiem z 11 sierpnia 2000 Apelacyjny w Warszawie SAD (V Wydział Lustracyjny) orzekł, Ze oświadczenie lustracyjne złożone przez kandydata na Prezydenta RP Lecha Wałęsę JEST zgodne oo prawda [42] W rozumieniu ustawy lustracyjnej z 11 kwietnia 1997 [43] .

16 listopada 2005 Wałęsa otrzymał Lech zaświadczenie nr 1763/05 [44] , WYSTAWIONE przez IPN w ktorým stwierdzono, IZ przysługuje jim osoby W stanie pokrzywdzonej wag rozumieniu art. 6 ustawy o BPP 18 Grudnia, 1998 z [45] . BPP przyznał Lechowi Wałęsie stanu pokrzywdzonego W drodze tajnego głosowania, w stosunku głosów 4: 3 [46] .

4 czerwca 2008 Prezydent RP Lech Kaczyński z SLD w wywiadzie TV Polsat stwierdził, že TW Bolek Lech Wałęsa [47] . Programie W Kontrapunkt RMF FM i Newsweeka z 21 czerwca 2008 arcybiskup Tadeusz Gocłowski wyraził OPINIE, Ze określanie Lecha Wałęsy Jako “Bolka” Grzech do [48] .

1 grudnia 2008 IPN upublicznił Protokol Z przesłuchania 18 listopada 2008 Edwarda Graczyka, byłego funkcjonariusza SB, OSOBY : od dawna uchodzącej za zmarłą (w 2000 roku w uzasadnieniu zrobić orzeczenia Sadu Lustracyjnego Edward Graczyk wymieniony byl Jako osoba nieżyjąca, co za tym dokumentem powtórzyli autorzy książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii ). Edward Graczyk, funkcjonariusz przydzielony od Grudnia 1970 w Gdańsku do kontaktów z Lechem Wałęsa oświadczył, Ze Lechowi Wałęsie w dokumentach przypisany byl pseudonim “Bolek”, Ze wręczył ul Pieniądze Jako Zwrot poniesionych kosztów Podróży, Ze w wyniku przekazanych przez Lecha Wałęsę Informacji Nikt Nie Rezydencja została odnowiona, co oznacza, że ​​Lech Wałęsa został zarejestrowany jako tajny współpracownik [49] . W osobnym oświadczeniu medialnym sam Edward Graczyk zaprzeczył, jakoby werbował Lecha Wałęsy na tajnego współpracownika [50] .

15 kwietnia 2010 w procesie wytoczonym przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu z powództwa Lecha Wałęsy Były głównego zeznał SB Janusz Stachowiak, Ze zarejestrował Lecha Wałęsę Jako tajnego współpracownika o pseudonimie “Bolek”, A zwerbowanie JEGO W grudniu 1970 odbyło SIĘ dobrowolnie i bez szantażu [51] [52 ] . 31 sierpnia 2010 Okręgowy w Gdańsku deszcz (I SAD instancji) uznał, Ze Były działacz związkowy Krzysztof Wyszkowski zarzucając Lechowi Wałęsie współpracę Ż SB, Nie naruszył dóbr osobistych byłego Prezydenta [53] . Całkowicie odmienne Stanowisko zehel w Marcu 2011 Apelacyjny w Gdańsku SAD (SAD instancji II), w Który wyrok dziesięć uchylił całości w i prawomocnie nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie powoda [27] .

W grudniu 2011 IPN przyznał, že na początku lat osiemdziesiątych SB fabrykowała dokumenty mające świadczyć o Współpracy Lecha Wałęsy z SB, ABY skompromitować go przed Komitetem Noblowskim. JEGO Charakter Pisma Podrabiano oraz dobierano odpowiednio papier, ABY wyglądał Oryginalny na [54] .

W programie TVP informacji Rozmowa Dnia z 4 czerwca 2013 Były Członek komisji weryfikującej dokumenty obciążające polityków umieszczonych na Liście Macierewicza, Artur Balazs , stwierdził, Ze PO dokładnym przeglądzie pełnej wówczas Jeszcze teczki Lecha Wałęsy Nie znalazł w Niej „niczego Takiego, współistniejące mogłoby Być dyskwalifikujące dla Lecha Wałęsy”, dodając: Wałęsa podjął Pewna gre, natomiast Nigdy nie nie bylo najmniejszej wątpliwości, po ktorej Stronie Lech Wałęsa JEST. Mówię do jako człowiek, który widział te dokumenty. Taka jest prawda o Lechu Wałęsie [55] .

Na 16 marca 2016 wyznaczono DEBATY na Temat domniemanej Współpracy Lecha Wałęsy z SB w Gdańskiej siedzibie IPN ktorej odbycie zainicjował 8 stycznia 2016 [56] Były Prezydent, zapraszając do udziału w Niej osoby W publiczne utrzymujące, Ze byl na współpracownikiem SB, w celu wyjaśnienia Tej kwestii [57] . Ostatecznie jednak 3 lutego 2016 wydał komunikat IPN W O ktorým poinformował odwołaniu debaty z powodu odrzucenia przez Lecha Wałęsę formuły Spotkania zaproponowanego przez IPN [58] . Postanowił skierować Wałęsa Lech pozew do sadu przeciwko IPN [59] [60] .

17 lutego 2016 przeszukał mieszkanie IPN Marii Kiszczak , wdowy po, Czesławie Kiszczaku . W wyniku przeszukania odnaleziono AKTA Personalne ı AKTA Współpracy tajnego współpracownika SB o pseudonimie “Bolek” datowane na lata 1970-1976, w oryginalnych okładkach. Pozniej PREZES IPN Dzień Łukasz Kamiński na KONFERENCJI prasowej przekazał informacje W, Ze akta zawierają, Między innymi, zobowiązanie Lecha Wałęsy do Współpracy Ż SB, A takze odręcznie podpisane przez niego pokwitowania odbioru pieniędzy [61] . Też Stwierdził, Ze w w Opinii uczestniczącego czynnościach weryfikujących eksperta (archiwisty IPN), sA autentyczne dokumenty [62] . Sam Lech Wałęsa zakwestionował możliwość, ABY dokumenty mogły zawierać Prawdziwe informacje W, lecz nie nie zdecydował SIĘ ujawnić prawdziwej JEGO zdaniem version wydarzeń; Też stwierdził, Ze Jako domniemane donosy mogły Być wedlug niego wykorzystane JEGO Notatki zarekwirowane podczas rewizji, ktorým byl poddawany [63] . 13 kwietnia 2016 w siedzibie IPN w Warszawie przedmiotowe dokumenty zostały okazane Lechowi Wałęsie, dziesięć zaprzeczył Ich autentyczności [64] [65] . Lech Wałęsy stwierdził takze, Ze Jako spreparowane donosy mogły zostać wykorzystane informacje W z podsłuchów zakładanych na niego przez SB gdy prowadził strajk w 1970 [66] .

18 lutego 2016 Anna i Adam Domińscy oraz Tomasz Szybowski wyróżali Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie. Przekonują, że Lech Wałęsa nie był agentem SB oraz młodzieży bronić ich dobrego imienia [67] .

31 stycznia 2017 ogłosił IPN, ZE W Opinii Biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Sehna w Krakowie od jana Dokumenty przekazane przez Marie Kiszczaka SA autentyczne. Eksperci pracili 235-stronicową opinię. Materiałem porównawczym zrobić Ekspertyzy Były 142 strony Dokumentów podpisanych LUB sporządzonych przez Lecha Wałęsę w okresie 1963-2016, ponadto przebadano sporządzone odręcznie dokumenty 10 funkcjonariuszy SB, ktorých dane pojawiły SIĘ wag przekazanych materiałach. Przekazane dokumenty w Jednocześnie Opinii Biegłych Nie zawierały śladów kopiowania i przerabiania, Były rowniez pozbawione Elementów mogących świadczyć o żółtodziobie imitacji Pisma innej osoby W [68] . Zdaniem pełnomocnika Lecha Wałęsy prof. Jana Widackiego, Ekspertyza niczego NIE wyjaśnia. Na jednocześnie Wskazał, Ze porównywanie obecnego Pisma Lecha Wałęsy materiałami lat 70. Z Z (gdy bylo ono niewyrobione) Nie ma Wartości wag kontekście oceny Dokumentacji (Gdzie Pismo JEST “O klasē Wyższe”) I zapowiedział Encoding Kroki postępowaniu w [69], [70 ] . Tłumacze Lecha Wałęsy Ponadto z lat 80. ( Wojciech Kubiński ı Maria Anna Mydlarska) ocenili, Ze Styl językowy Dokumentów Głęboko różnił SIĘ od Stylu przez niego wówczas prezentowanego, takze podważając prawdziwość rzekomych donosów [71] . Prywatna OPINIE kryminalistyczną (zasięgniętą przez pełnomocników Lecha Wałęsy) podważającą rzetelność Opinii IES wydał prof. Piotr Girdwoyń z Katedry KryminalistykiWarszawskiego Uniwersytetu , stwierdzając, Ze zawiera ona nieuprawnione WNIOSKI (OPINIE przesłano do prokuratora Ż IPN) [72] .

Współpracy Lecha Wałęsy Temat ZE Służba Bezpieczeństwa przedstawiono stanowi w filmach Dokumentalnych: Nocna Zmiana (1994), Plusy dodatnie, Plusy ujemne (2005-2006 TVP, Telewizja Polska odmówiła emisji Filmu), aw całości Były JEJ poświęcone TW Bolek (Grupa Film jest otwarta, 2008) oraz TW Bolek (TVN, 2010; TVN odmówiła emisji Filmu).

Kontaktach Lecha Wałęsy O oo traktują następujące książki SB: SB Lech Wałęsa [73] (2008), Sprawa Lecha Wałęsy [74] (2008), Wałęsa – Pomysł i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy “Solidarności” do 1988 Roku [75] (2009) oraz Wałęsą. Człowiek z teczki [76] (2013).

Odznaczenia i wyróżnienia

Ordery i odznaczenia

Herb przydzielony Lechowi Wałęsie przez Urząd Heraldyczny Królestwa Szwecji z okazji nadania Królewskiego Orderu Serafinów . Intencji projektanta wedlug, Adama Heymowskiego , nawiązuje zrobić Polskich barw Narodowych robię Herbu Gdańska. Jeden z Krzyży zastąpiony został Lilia, symbolizującą Matkę Boska Częstochowska

Z Tytułu Wałęsy Lech wyboru na urząd Prezydenta RP STAL SIE kawalerem, Wielkim Mistrzem Orderu í przewodniczącym kapituł Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski .

Został także uhonorowanym m.in. następujące zamówienia i odznaczenia zagranicznymi:

 • 1989: wenezuelski Krzyż Wielki Orderu Francisco de Miranda
 • 1989: Prezydencki Medal Medal Wolności
 • 1989: filadelfijski Medal Wolności
 • 1991: papieski Złoty Łańcuch Orderu Piusa IX [77]
 • 1991: belgijska Wielka Wstęga Orderu Leopolda
 • 1991: brytyjski Krzyż Wielki Orderu Łaźni
 • 1991: francuski Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej [78]
 • 1991: włoski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki [79]
 • 1993: szwedzki Order Serafinów
 • 1993: duński Order Słonia [80]
 • 1993: fiński Krzyż Wielki Orderu Białej Róży [81]
 • 1993: portugalski Wielki Łańcuch Orderu Wolności [82]
 • 1994: portugalski Wielki Łańcuch Orderu Infanta Henryka [83] [82]
 • 1994: Węgierski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki
 • 1994: turecki Order Republiki [84]
 • 1995: brazylijski Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa [85]
 • 1995: norweski Krzyż Wielki Orderu Św. Olafa
 • 1999: Medal Amerykański Wolności od National Endowment for Democracy
 • 1999: Międzynarodowa Nagroda Wolności
 • 1999: czeski Order Lwa Białego I Klasy [86]
 • 2001: dominikański Krzyż Wielki ze Złotą Gwiazdą Orderu Krzysztofa Kolumba
 • 2005: ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego II stopnia [87]
 • 2006: estoński Krzyż Wielki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej [88] [89]
 • 2008: odznaka honorowa Gwiazda Millenium Litwy [90]
 • 2010: portugalski Krzyż Wielki Orderu Skrzydła św. Michała [91]
 • 2014: rumuński Krzyż Wielki Orderu Korony ( domowy ) [92]
 • holenderski Zamów Lwa Niderlandzkiego
 • niemiecki Order Zasługi
 • chilijski Krzyż Wielki Orderu Zasługi
 • Medal UNESCO
 • Medal Republiki Urugwaju.

Wyróżnienia i nagrody

Doktorat honoris causa (1981) Alliance College (Cambridge Springs), (1981) Uniwersytetu Columbia (Nowy Jork), ( 1981) Katolickiego Uniwersytet w Louvain (1981) Providence College (1982) MacMurray College (Illinois), (1982) Uniwersytet Notre Dame, (1982) Uniwersytet Denis (1982) Uniwersytetu Seton Hall, (1983) Uniwersytetu Paryskiego, (1983) Uniwersytetu Harvarda (1984) Uniwersytet Fordham, (1984) Uniwersytetu Dundee (Wielka Brytania), ( 1989) Uniwersytetu Mac Mistrz (Hamilton), ( 1989) Uniwersytetu Simona Frasera, (1990) Uniwersytetu Gdańskiego  [93] (1990), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1996) Uniwersytetu Stanowego Connecticut, (1996) Uniwersytetu Anahuac del Sur (Meksyk), (1997) Uniwersytetu del San Salvador (Buenos Aires), (1997) Uniwersytetu Mendoza, (1997) Uniwersytetu Meiji w Tokio (1997) Uniwersytetu Korei (honorowy prof.), (1998) Westminster College (Fulton), (1998) Uniwersytetu Lynn (Miami), (1999) Uniwersytetu Gannon (Erie), (1999), University of Hawaii (Honolulu ) (2000) Lewis and Clark College (2000) Middelbury College VM, (2001), Portland (Oregon), (2001) Pontificia Universidad Catolica Madre Y Maestra (Santiago de los Caballeros, Republica Dominicana), (2001) St. Ambrose University (Davenport, Iowa), (2001) Ramapo College of New Jersey (Mahwah, NJ), (2002) University of North Carolina w Charlotte (Karolina Północna), (2005) Uniwersytetu Quebec wag Trois-Rivieres (Kanada)

Za  Działalność dla dobra Publicznego, dobrosąsiedzkich Stosunków i pokojů  Wałęsa został odznaczony poprzez przyznaną przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego “Misja Pojednania” (powołanego w wyniku Historycznego Spotkania ı Pojednania SIE wagowo 1993 Obroncow Westerplatte i Marynarzy Ż pancernika Schleswig Holstein) Komandorię Missio Reconciliationis .

Jako pierwszy Polakranty w 1981 tytuł Człowieka Roku magazyn ” Czas “. Dnia 10 lutego 1995 wyróżniony został Pierścieniem Hallera, nagroda przyznawaną przez Lige Morska (I edycja). W 1995 otrzymał tytuł Człowiek Roku tygodnika “Wprost” . Laureatem statuetki Nagrody JEST Humanitarnej Victoria, Która odebrał w Świdnickiej katedrze, A takze Nagrody Kisiela w 2005 nagrody oraz Galileo 2000 (ciężar 2007)  [94]  . W 1990 został uznany tytuł honorowego obywatela Białegostoku , Radomia , Krakowa i Lipna  [95]  [96]  . 17 lipca 1996 wyróżniony został honorowym tytułem Przyjaciel Ludzi Bezdomnych, nadawanym przez twórcę Monaru – Marka Kotańskiego . Funkcjonuje również Stowarzyszenie imienia Lecha Wałęsy.

Z RAK królowej brytyjskiej Elżbiety II otrzymał godność Honorowego Członka Orderu lázní (  Członek Honorowy Większość Honorowego Orderu Łaźni  ; obywatele brytyjscy otrzymują Przy nadaniu Tego Orderu Osobiste szlachectwo, ale nie nie odnosi SIĘ zrobić Cudzoziemców), aw 1993 z okazji udekorowania szwedzkim odznaczeniem – Orderem Serafinów nadano mu herb mający zastosowanie dla celów orderowych  [97]  .

W 2005 Nagrodę specjalna ZARZĄDU otrzymał Konfederacji Lewiatan , przyznawaną osobom wybitnie zasłużonym na Polu Kultury w Polityki, Nauki, Życia Publicznego Gospodarki i  [98]  .

24 maja 2007 stołecznego Warszawy Rada Miasta przyznała mu Tytuł Honorowego Obywatela . Z RAK Prezydent Dyplom Stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej odebrał 31 lipca 2007, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego . W 2007 został dożywotnim członkiem FOSE – Przyjaciele Skautingu wag Europie. Przyjęcia do FOSE Oficjalnego dokonał Jørgenem Rasmussen Prezes Europejskiej Fundacji Skautowej  [99]  . 8 kwietnia 2008 – Jako pierwszemu – Najwyższa Polskiej Fundacji Katyńskiej nadała mu od Medal Dnia Pamięci Ofiar zbrodni Katyńskiej  [100]  . W 2008 pozytywneOdznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego (nr 129)  [101]  .

14 kwietnia 2008 podczas Spotkania z mieszkańcami w sali Gimnazjum nr 23 Oliwie grupa inicjatywna w powołania Rady Osiedla w Oliwie “Rada Oliwy” uhonorowała najsłynniejszego mieszkańca Dzielnicy Lecha Wałęsę “Oliwskim Paszportem”  [102]  .

20 kwietnia 2009 odebrał przyznany il 8 września 2008 honorowego obywatela Tytuł Szczecina  [103]  . 9 czerwca 2009 otrzymał Medal im. Ernsta Reutera , będący najwyższym odznaczeniem Miasta Berlin dla osobistości, w szczególny sposób Które zaangażowały sie na Rzecz Demokracji í Praw człowieka. 16 Tego samego Roku listopada odebrał Tytuł honorowego obywatela Mławy  [104]  . Dwa dni pozniej odebrał Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania  [105]  . 10 września 2010 odebrał przyznany mu w sierpniu 2008 honorowego obywatela Tytuł Zielonej Góry  [106]  . 11 października Tego samego Roku odebrał przyznany ul rok wcześniej Tytuł honorowego obywatelaOpola  [107]  .

2011 W  w W uznaniu zasług wniesionych na jest Rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości  został wyróżniony Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym “Zwycięzcom” nadanym przez Zarząd Główny ZKRPiBWP  [108]  . 11 lutego Tego samego Roku Lech Wałęsa został uhonorowany nadaniem imienia tulipanom “Lech Wałęsa”. Tulipan został wyhodowany przez Marax Tulipany VOF oo SIEDZIBA Hem w Holandii i wpisany przez Królewskie Stowarzyszenie Hodowców Cebul Kwiatowych zrobić Międzynarodowego Rejestru Hodowców Tulipanów. 16 Tego samego Roku Grudnia został mu przyznany Tytuł honorowego obywatela Elbląga  [109]  .

10 września 2012 uznaniu wybitnych zasług w Zarząd Stowarzyszenia Kucharzy Polskich przyznał Lechowi Wałęsie honorowe Członkostwo SKP Legitymację NR-1  [110]  . 15 Grudnia 2013 Tytuł honorowego obywatela odebrał gminy Brudzeń Duży  [111]  . 30 marca 2014 Tytuł honorowego obywatela odebrał włoskiego Palermo  [112]  .

W Gdańsku od 2004 r. Operuje w porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy. Miejsce, ulice Lecha Wałęsy znajdują SIĘ w Stanach Zjednoczonych (wagowo Glen Cove, NY, CA, W przeszłości takze W San Francisco), w Kanadzie (Mississauga) Czy my Francji (Arras, Le Kremlin-Bicêtre, Nicea, Paryż, Rosny-sous -Bois). Ponadto JEST patronem ronda w Gnieźnie, Ulicy w Zgorzałe NA Kaszubach (OD 2009), Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych wag Ustrzykach Dolnych (OD 2012)  [113] , szkoły w Toronto. 19 marca 2008 r. Został opatrzony ulotką w nawierzchni ulicy Długiej w Bydgoszczy. 5 czerwca 2009 został uhonorowanym pomnikiem w Alei Polskich Noblistów w Parku Natury w Odolanowie. W 2011 Nagroda im. Ronalda Reagana (Ronald Reagan Centennial Freedom Award), laureat specjalnej Nagrody Międzynarodowej Al Idrissi.

Wyniki wyborcze

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
1990 Ogólnopolski KW Lecha Wałęsy Prezydent RP 6 569 889 (39,96%)  [114]
10 622 696 (74,25%)  [115]
1995 Ogólnopolski KW Lecha Wałęsy Prezydent RP 5 917 328 (33,11%)  [116]
9 058 176 (48,28%)  [117]
2000 KW Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej
Polskiej Lecha Wałęsy
Prezydent RP 178 590 (1,01%)  [118]

Życie prywatne

8 listopada 1969 poślubił Danute z domu Gołoś  [119]  . Razem Maja ośmioro Dzieci: Bogdana (. Ur , Sławomira (ur 1972) Przemysława (1974-2017 1970)  [120]  ) Jarosława (UR 1976) MAGDALENE (ur 1979), Anne (UR 1980)., Marie Wiktorię (UR. 1982) i Brygidę (UR. 1985)  [121]  . Relacji wedlug, wcześniej mial zostać takze ojcem Grzegorza (1963-1967), którego matka byłą Wanda Lewandowska  [122]  (Nie potwierdził jednak Tego faktu).

Od Czasu strajku w Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa w miejscach Publicznych pokazuje SIĘ z charakterystycznym znaczkiem wpiętym w klapę marynarki. Przedstawia na wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Przez WIELE do dziesięciu lat byl SAM egzemplarz wykonany oo plastiku, podarowany przez ul nieznana kobiete. 2 009 W na egzemplarz wymieniony został z Metalu  [123]  .

27 lutego 2008 została poddana zabiegu operacyjnemu w klinice Methodist DeBakey Heart and Vascular Center w Houston . Wszczepiono mu nim dwukomorowy rozrusznik-defibrylator oraz stent  [124]  .

W 1984 wydał kolor wznawianą i tłumaczoną autobiografię  Droga nadziei  . W 2007 ukazała się jego książka  Lech Wałęsa. Moja III RP. Straciłem cierpliwość  , 2008 rok pełna obszerna autobiografia  Wałęsa. Droga do prawdy. Autobiografia  [125]  .

Lech Wałęsa aktywnie działa w społeczności internetowej. Posiada specjalny numer GG : 1980 (od 2006)  [126]  . Prowadził blogi, m.in., w serwisach mojageneracja.pl  [127]  i blog.pl  [128]  . Prowadził również mikroblog w serwisie blip.pl  [129]  . Po zamknięciu serwisu blip.pl przeniósł swoje wpisy na mikroblog portalu wykop.pl  [130]  [131]  . W marcu 2016 Lech Wałęsa zdecydował się na wyjazd pod mikrobloga na portalu wykop.pl i zdjęć na portalu Facebook  [132]  [133]  . W czerwcu tego samego roku założenia również profil na portalu Twitter  [134] [135]  .

Kultura masowa

 • Lecha Wałęsy byla Postać Inspiracja piosenki dla ” New Year Day ” irlandzkiej Grupy U2 , nawiązując zrobić rozstania internowanego początku łac nA 80. Lecha Wałęsy Rodziną oo.
 • Sylwetka Lecha Wałęsy znalazła się w kilku światach teledyskach, m.in. Michaela Jacksona (” Człowiek w lustrze “) lub The Scorpions (” Wiatr zmian “). Na obu widać Lecha Wałęsę z końca lat 80.
 • Czy osoby W Lecha Wałęsy odnosi SIĘ utworze ” 100 000 000 “, jest opublikowany na albumie  Spalaj się!  (1993) Kazika oraz  na żywo, ale w studio  (1994) Grupy Kazik na Żywo . Tekst opisuje rozmowę robotników, którzy Nie szczędzą krytycznych uwag pod adresem Prezydenta Lecha Wałęsy, skoncentrowanych głównie na niespełnionej obietnicy przedwyborczej (Wałęsa obiecał DAC każdemu po 100 000 000 złotych). Refrenie wykrzykiwane SA w Słowa:  Wałęsa dawaj moje sto milionów, Wałęsa dawaj Nasze sto milionów  . Na Albumie od  jonów Na żywo, ale w studio wag  wydano takze kontynuację utworu, zatytułowaną “300 milionów”.
 • Do osoby Lecha Wałęsy odnoszą się do refren utworu zespołu Big Cyc pt. “Ostry dyżur” wydanej w albumie pt.  Wojna plemników  . Opisuje fatalną sytuację Tekst w Polskiej służbie Zdrowia, Która JEST porównywana do Lecha Wałęsy  [136]  . Aluzja zrobić Lecha Oczywistą Wałęsy ( “elektryka ZE Stoczni Gdańskiej “) JEST Inna rowniez piosenka Tej Grupy pt. “Nie wierzcie elektrykom” z albumu z 1991 roku.  Nie wierzcie elektrykom  . Lecha Wałęsy oraz WIZERUNEK JEGO wyuczony Zawód został umieszczony na okładce, na ktorej umieszczona JEST karykatura Prezydenta ubranego w koszulkę z wielka litera “S”, przypominającą tE Supermana , i znaczkiem ” Playboya”W klapie marynarki  [137]  .
 • W 2013 Andrzej Wajda ukończył film biograficzny o Lechu Wałęsie pt.  Wałęsa. Człowiek z nadziei  . Premiera tego filmu ma miejsce 21 września 2013 w Teatrze Narodowym w Warszawie .

Leave a Comment

Your email address will not be published.