Mapy Google

Mapy Google, Google Maps – serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, 360° panoramiczne widoki z poziomu ulic (Street view), natężenie ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym oraz planowanie tras podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo, samolotem, czy promem. Został stworzony w 2005 roku przez Google. Jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników. Odwzorowanie map jest zbliżone do odwzorowania walcowego równokątnego. W przypadku określania nazw krajów czy terytoriów Google stosuje się przede wszystkim do standardu ISO 3166. Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Tele Atlas i Transnavicom. Autorami zdjęć lotniczych są m.in. TerraMetrics, DigitalGlobe, Spot Image (organizacja pomocnicza Centre National d’Études Spatiales), GeoEye (patrz GeoEye-1) oraz MGGP vAero. W 2012 roku Google poinformował, że zatrudnia 7 100 pracowników i kontrahentów pracujących nad mapowaniem .

Geokoder Google Maps analizuje adresy wpisane w języku naturalnym. Usługa ta działa m.in. dla USA, Kanady i większości państw europejskich (w tym Polski), gdzie w największych miastach możliwe jest wyszukiwanie pojedynczych domów. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży i w rozbiciu na etapy, przebieg trasy może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez przeciąganie jej punktów składowych kursorem myszy. Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie 52 13 54 N 21 00 20 E spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Google stworzyło API, umożliwiające wstawienie własnej mapy na dowolną stronę internetową. Dostęp do API odbywa się z poziomu języka JavaScript, ActionScript 3 (Google Maps API for Flash®) lub w postaci obrazu (Google Static Maps API). Do korzystania z Google Maps API wymagany jest bezpłatny klucz, który może uzyskać każdy użytkownik konta Google. Klucz pozwala na dostęp z jednej domeny lub katalogu domeny. Google Maps API umożliwia zintegrowanie ze stroną internetową w pełni funkcjonalnej mapy, z własnymi danymi i funkcjami do obsługi zdarzeń. Usługa jest darmowa, jednak zawiera reklamy. Pierwsze wersje API nie oferowały zaawansowanych funkcji, dostępnych w witrynie Mapy Google. Nowsza wersja 2.8 udostępnia niemal całą funkcjonalność oryginalnego serwisu, wliczając w to:

W maju 2007 roku do Google Maps dodano Street View, usługę, która pozwala na oglądanie 360° panoram wielu miast na świecie. Zdjęcia są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu z poziomu około 250 cm. Wysoka rozdzielczość tych zdjęć (można było rozpoznać na nich twarze sfotografowanych osób) wywołała zarzuty o pogwałcenie prywatności przez Google. Obecnie publikowane zdjęcia posiadają rozmyte twarze przechodniów. Z okazji odbywającego się w lipcu 2008 roku wyścigu Tour de France w usłudze Street View znalazły się poszczególne etapy wyścigu. Od sierpnia 2008 roku dostępne są również zdjęcia Japonii i Australii. Do grudnia 2009 roku dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia. W 2010 roku dodano pierwsze zdjęcia z Antarktydy, a w 2012 – z Polski .

Kreator Map Google (ang. Google Map Maker) to narzędzie udostępnione przez Google, umożliwiające edycję map Google. Pozwala to na usuwanie nieistniejących obiektów, zmianę na prawidłową kategorię obiektów, dodawanie nieoznaczonych obiektów, zatem na poprawianie popularnej mapy dla dobra użytkowników z całego świata. Kreator Map Google nie został jeszcze uruchomiony we wszystkich krajach na świecie i jest w fazie testów. W Polsce narzędzie jest dostępne od sierpnia 2012 roku

Mapy Google na telefony komórkowe (ang. Google Maps for mobile) to darmowa usługa bazująca na serwisie Google Maps i oferująca nawigację satelitarną oraz możliwość oglądania map i zdjęć satelitarnych na telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych (przenośnych).

Polskim głosem Map Google jest dziennikarz Polskiego Radia Katowice i właściciel studia lektorskiego Polish Voices Jarosław Juszkiewicz .

Leave a Comment

Your email address will not be published.