Mastodon (sieć społecznościowa)

Mastodon to rozproszona sieć społecznościowa, wzorowana na Twitterze. W przeciwieństwie do oryginału jest zdecentralizowany – w oparciu o serwery korzystające z oprogramowania open source. Użytkownicy jednego z serwerów (zwanych “instancjami”) mogą wchodzić w interakcje z członkami innych instancji Mastodon. Sieć zapewnia ustawienia prywatności, które umożliwiają wysyłanie rekordów (zwanych “toots”) widocznych dla publiczności w instancji, tylko dla obserwujących lub odbiorcy. Serwery Mastodon są częścią Fediwersum, sieci serwisów społecznościowych opartych na OStatus. Maskotka projektu to róg wyglądający jak mamut.

Korzystanie z Mastodon zbliża się do korzystania z Twittera, a interfejs jest modelowany za pomocą aplikacji TweetDeck, Twitter dla profesjonalnych aplikacji. Użytkownicy mogą wysyłać rekordy (zwane “toots”) o maksymalnej długości 500 znaków. Dla porównania Twitter dopuszcza tylko 280 znaków. Użytkownicy rejestrują się na wybranym serwerze (instancja). Są ze sobą spokrewnieni, każdy z nich może mieć inne zasady. Flagowa instancja – Mastodon.social miała 42 000 zarejestrowanych kont na początku kwietnia 2017 r. Istnieją inne ogólne sprawy lub tematy związane z tematem, takie jak memy internetowe, gra komputerowa Minecraft lub konkretny system polityczny. Obecnie ponad 700 000 osób ma konto dla ponad tysiąca egzemplarzy. Usługa ma wiele ustawień prywatności. Każda wiadomość ma ustawienia prywatności. Zapis można zobaczyć tylko w jednym egzemplarzu lub na całym świecie. Może być również niewidoczny na osi czasu lub dotrzeć do zaznaczonych osób. Użytkownicy mogą oznaczać swoje konta jako całkowicie prywatne. Rekordy mogą zawierać “ostrzeżenie o treści”, więc wyświetlanie ich następnego fragmentu wymaga rozszerzenia. Obrazy można oznaczyć jako niedopuszczalne w miejscu pracy (NSFW). Mastodon dzieli wiadomości między terminem lokalnym i federalnym. Lokalne rekordy są wyświetlane wewnątrz instancji, a federalne rekordy pochodzą ze wszystkich Fediwersum. Możesz wyszukiwać rekordy za pomocą wyrażeń regularnych. Na początku 2017 roku Mastodon został nagrodzony na Twitterze przez dziennikarzy, ze względu na zapobieganie publikowaniu niepożądanych treści na tym okazie. Właściciele treści mogą modyfikować treść. Na przykład flagowa instancja Mastodon.social nie zezwala na treści niedozwolone we Francji i Niemczech, na przykład nazistowskie symbole i odmowę. Według właściciela strony podział na małe społeczności lepiej zapobiega niechcianym zachowaniom. Podobnie jak w serwisie Twitter użytkownicy mogą zgłaszać nieprawidłowe treści do administrowania instancją.

Mastodon to aplikacja sieciowa o otwartym kodzie źródłowym z funkcjami mikrobloków z wewnętrzną zawartością napisaną w Ruby on Rails oraz interfejsem napisanym w JavaScript (React.js i Redux). Usługa jest kompatybilna z instancjami społecznościowymi i innymi platformami GNU, które są kompatybilne z OStatus. Istnieją aplikacje korzystające z Mastodon API dla platform, takich jak Android, iOS, Sailfish i Windows Mobile.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *