nk.pl

nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – strona polskiej sieci społecznościowej, uruchomiona 11 listopada 2006 roku. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom znajdowania ludzi w ich latach szkolnych i odnowienia kontaktu z nimi. Teraz strona stała się wielopoziomową platformą komunikacyjną dla polskich użytkowników Internetu. Strona nk.pl to 179 najpopularniejszych serwisów w Polsce na stronie Alexa (stan na 25 listopada 2015 r.). W czerwcu 2010 r. Na portalu zarejestrowano około 14 milionów aktywnych kont użytkowników, jednak szacuje się, że 6% rachunków to fikcyjne konta.

Na NK.pl istnieją 4 rodzaje kont:

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem serwisu nk.pl udostępnia listę szkół i klas, do których użytkownik może dodać ucznia, nauczyciela lub gościa, lub po prostu dowiedzieć się, kto zasubskrybował tę klasę. Jednak lista ta szybko rozszerzyła się o organizacje wywiadowcze, jednostki wojskowe itp. Ponadto w tak zwanym In Neverland istnieją fikcyjne szkoły. Oprócz znalezienia znajomych za pośrednictwem listy uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół i klas, dostępna jest wyszukiwarka, w której możemy znaleźć znajomych, określając kryteria takie jak imię, nazwisko, pseudonim, wiek, płeć lub lokalizacja.

W profilach użytkowników znajdujemy wiele danych na ich temat, w tym podstawowe dane osobowe, galerie zdjęć lub listy szkół i klas, które zasubskrybowały. Możemy dodawać komentarze do profili lub wysyłać wirtualne prezenty do naszych właścicieli (głównie opłacani). Niestandardowe galerie zdjęć są podzielone na albumy. Zdjęcia można komentować, oceniać lub – jeśli autor na to zgodził – przypinać je tzw. “Tacks”, tym samym informując innych widzów, którzy znajdują się w danym miejscu na zdjęciu.

Istnieją dwie metody osobistej komunikacji między użytkownikami. Pierwsza to tradycyjna skrzynka pocztowa, druga to nktalk z komunikatorami. Pozwala na czatowanie z aktywnymi przyjaciółmi w czasie rzeczywistym oraz ustawianie statusów i opisów. Korzystając z protokołu XMPP w komunikatorze, możesz komunikować się ze znajomymi z dowolnego programu obsługującego ten protokół. 9 września 2009 nasza-klasa.pl wprowadziła nową funkcję serwisu – Śledzik (obecna nazwa “Records”). To rodzaj mikroblogowania. Użytkownik może śledzić kogoś (tzn. Zobaczyć zapisy monitorowanych osób na stronie głównej) i być śledzony przez innych (tj. Zobaczyć jego wpisy na głównej stronie tylko tych, którzy za nim podążają). Rekordy, z wyjątkiem samego tekstu, mogą zawierać adresy internetowe, filmy z witryn i zdjęć w serwisie YouTube. Grupy były reprezentowane w 2010 roku. Możesz dołączyć do istniejących grup lub stworzyć własną. Funkcjonalność łączy rekordy, galerię zdjęć, forum i służy do tworzenia społeczności wirtualnych wokół wspólnych zainteresowań, a także firm, produktów i marek. Wygląd grup można spersonalizować.

Gry zostały wprowadzone latem 2010 roku, mogą grać tylko zarejestrowani użytkownicy w każdym wieku. W grach są dwie wirtualne waluty. Pierwszy można uzyskać bezpłatnie; za drugie, które trzeba płacić małymi kawałkami, można je uzyskać poprzez codzienną rejestrację, wykonanie przydzielonej misji, zadanie lub przejście na wyższy poziom.

Prototypem serwisu nk.pl była serwis Classmates.com, założony w 1995 roku. 11 listopada 2006 r. Student informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego Maciej Popovic wspólnie z Pawłem Olchawą, Michałem Bartoszkiewiczem i Lucasem Adzińskim stworzył portal nasza-klasa.pl. Nazwa portalu nawiązuje do tytułu piosenki “Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego. Od 1 do 7 stycznia 2010 r. Projekt graficzny portalu przeszedł kilka drobnych zmian; najważniejsze są nowe logo strony, główny motyw i zmiana rozdzielczości ekranu (1024×768 pikseli).

22 czerwca 2010 nasza-klasa.pl została zmieniona na nk.pl. Ten krok został spowodowany zmianą charakteru strony; Obecnie początkowym celem portalu jest stopniowe osłabianie, że znajduje on przyjaciół z lat szkolnych, ustępując miejsca tworzeniu wielopoziomowej platformy komunikacyjnej dla polskich użytkowników Internetu. Obejmuje to wprowadzenie nowych funkcji (w tym komunikator NKtalk, mikroblogowanie, rekordy, grupy, śledzenie, ocenę zdjęć). Aby korzystać nk.pl strony, istniejący użytkownicy our-klasy.pl musiała przyjąć nowe przepisy, które wywołało wiele kontrowersji ze względu na konieczność, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie głównego obrazu, który jest gospodarzem na portalu, wraz z imieniem lub pseudonimem (również dla celów reklamowych firma i jej kontrahenci, w ramach strony internetowej lub poza nią).

Zmiany wprowadzone na stronie internetowej (łącznie z polityką ochrony danych osobowych, ładowanie użytkownikowi na dodatkowe koszty poprzednio dostępnych funkcji, inwazyjna reklama) doprowadziły do ​​spadku liczby widzów; Witryna została przejęta przez Wikipedię i okazała się tuzin najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Ponadto, istnieje jeszcze mniej popularne w Polsce Facebook, wyprzedzając najpopularniejszego portalu społecznościowego w Polsce, w rankingu pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce.

Właścicielem 70% udziałów w spółce Excolimp było aż 2014, zarejestrowanej na Cyprze (kontrolowane Forticom dotychczasowych akcjonariuszy Spółki, które niegdyś właściciel witryny internetowej większość), pozostałe udziały należą do założycieli polskiej stronie. W listopadzie 2014 nk.pl został zakupiony przez Grupę Onet.pl, aw lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na transakcję. 1 czerwca 2015 Grupa Onet.pl oficjalnie przejęła spółkę Nasza Klasa, przekazując swoje aktywa.

Leave a Comment

Your email address will not be published.