OpenStreetMap

OpenStreetMap (OSM) to projekt społeczności online, którego celem jest stworzenie bezpłatnej, ogólnodostępnej mapy całego globu. Jest on dostępny do edycji przez zarejestrowanych użytkowników. Stworzenie i rozwój OSM wynikało z ograniczeń dostępności i wykorzystania map oraz pojawienia się niedrogich przenośnych urządzeń do nawigacji satelitarnej. OpenStreetMap został stworzony przez British, State Coast, w 2004 roku. Jego twórczość została zainspirowana sukcesem Wikipedii i dominacją rynku danych kartograficznych w Wielkiej Brytanii i innych krajach. W 2018 r. Liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 4,5 miliona osób, które mogą edytować mapy przy użyciu wcześniej zapisanych ścieżek GPS, zdjęć satelitarnych, map, dla których upłynął okres praw autorskich, oraz własnej wiedzy o edytowanym obszarze. Są one publikowane w ramach licencji Open Database.

Projekt został założony 1 lipca 2004 r. Przez Steve’a Poberega; pierwotnie nastawiony na mapowanie w Wielkiej Brytanii. W krajach, które finansowały projekty takie jak badanie amunicji, gromadzono duże zestawy danych, ale nie były one szeroko rozpowszechnione. W dniu 22 sierpnia 2006 roku Fundacja OpenStreetMap została zarejestrowana w celu rozwoju strony internetowej. W grudniu tego samego roku Yahoo! poinformował, że OSM może wykorzystywać swoje zdjęcia lotnicze, aby pomóc w edycji map. W kwietniu 2007 r. Dane dotyczące nawigacji samochodowej dostarczyły kompletny zestaw danych drogowych dla Holandii i plany dotyczące arterii w Indiach i Chinach. W lipcu 2007 roku, kiedy odbyła się pierwsza konferencja “Map Status”, liczba zarejestrowanych użytkowników OSM przekroczyła 9 000 osób. W październiku zakończył się import danych drogowych z US Census Bureau. Uniwersytet Oksfordzki był pierwszą dużą instytucją, która zgromadziła dane z OSM na swojej stronie internetowej. Opracowano sposoby importu i eksportu danych – w 2008 r. Opracowano narzędzia do eksportowania danych OSM do przenośnych odbiorników GPS, zastępując istniejące, przestarzałe i zarezerwowane mapy. W listopadzie 2010 roku firma Bing zmieniła licencję, aby umożliwić wykorzystanie zdjęć satelitarnych do tworzenia map. W kwietniu 2011 r. Zarejestrowano Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska z siedzibą w Łodzi. Wprowadzenie opłat za korzystanie z Google Maps w 2012 roku doprowadziło do tego, że kilka dobrze znanych usług porzuciło OpenStreetMap. Byli to między innymi Foursquare, Craigslist i Apple.

Od 2007 roku odbyły się międzynarodowe konferencje:

Mapy tworzone są głównie z wykorzystaniem danych zebranych z przenośnych odbiorników nawigacji satelitarnej i innych źródeł danych geograficznych, z dość swobodną licencją. Do chwili obecnej projekt nawiązał współpracę z kilkoma firmami i organami administracyjnymi z kilku krajów, które zgodziły się udostępnić / przekazać swoje dane geograficzne do OpenStreetMap. Ponadto niektóre rządy i instytucje akademickie mają obowiązek udostępniać swoje dane w dość liberalnych kategoriach (na przykład NASA). Z tego powodu w niektórych regionach projekt uzyskał stosunkowo kompletne źródła danych. Jest to w szczególności Holandia, Stany Zjednoczone, Białoruś, Nowa Zelandia. W grudniu 2006 r. Yahoo! potwierdził, że OSM może wykorzystać swoje zdjęcie satelitarne (o wiele dokładniejsze niż wcześniej wykorzystane zdjęcia Landsata) jako tło do stworzenia mapy. W dniu 16 marca 2009 r. Witryna przekroczyła 100 000 zarejestrowanych użytkowników, a 5 stycznia 2010 r. Miała 200 000 zarejestrowanych użytkowników. użytkowników. Mimo początkowego oporu Głównego Departamentu Geodezji i Kartografii, od września 2013 roku projekt OpenStreetMap mogą ostatecznie korzystać z zasobów infrastruktury polskiego Geoportalu informacji przestrzennej. Od lutego 2009 r. Istnieje niezależny projekt wsparcia o nazwie Walking Documents, założony przez Michała Migursky’ego. On jest zebranie dodatkowych danych, innych niż droga ulice i ścieżki rzek i lasów, z wykorzystaniem specjalnie wydrukowanych map obszaru, do którego wykonanej pracy ręcznej. Mapy z tymi adnotacjami są następnie skanowane i umieszczane w sieci. Ze względu na drukowanie na specjalnej karty graficznej QR Code, wskazujące położenie geograficzne i „gargulce”, a także ocenić skalę błędów SIFT algorytm włożona karta może być automatycznie umieszczane w siatce i użyć edytora OSM do przekazywania informacji w szkicu. Pod koniec listopada 2010 r. Steve Coast został głównym architektem Bing Mobile. Jednocześnie, Microsoft umożliwił wykorzystanie zdjęć lotniczych w projekcie, jest dostępny jako część usługi Bing Maps. Oficjalne zezwolenie i szczegóły zostały podane w dniu 30 listopada 2010 r.

Dane i mapy tworzone na ich podstawie są obecnie publikowane w licencji Open Database License. Uczestnicy projektu przystępują do licencjonowania danych i ich praw autorskich z dość skrupulatną kwotą w porównaniu z innymi projektami społecznymi. Ponieważ projekt dotyczy danych geograficznych prawie wszystkich części świata, zapewnienie globalnego i wolnego od konfliktów prawa z lokalnymi prawami autorskimi, transmisją danych i tajemnicą informacji ma szczególne znaczenie. Podobnie jak strony w projekcie Wikipedia, elementy mapy mogą zawierać informacje o pochodzeniu danych, aby potwierdzić, że nie wystąpiła infekcja niezgodnymi danymi licencji – może się tak zdarzyć, jeśli uczestnik projektu korzysta z danych (bezpośrednio lub pośrednio) na innej, na przykład komercyjnych mapach lub satelicie. zdjęcia.

Aby konwertować dane z zewnętrznych baz danych, zwykle używane są krótkie programy napisane w językach skryptowych.

Twórcy projektu OpenStreetMap Internet wykorzystują podejście wiki do tworzenia map i obsługi stron internetowych. Bezpośrednia inspiracja dla nich – takie projekty jak Wikipedia. Mapa ma zakładkę “Edycja”, która pozwala edytować mapę w swoim regionie. Edycja na stronie odbywa się za pomocą narzędzia iD (działającego w HTML5) lub starego Potlatch2 (stworzonego w Adobe Flash). Zgodnie z założeniami stron wiki, wszelkie, nawet najbardziej drobne zmiany w zawartości mapy, dokonywane przez użytkowników, są przechowywane w historii. Dzięki temu możesz cofać zmiany całych lub tylko wybranych fragmentów i przywracać usunięte elementy na mapie. Mechanizm wiki jest również używany na stronie dokumentacji projektu.

Dla edycji map stworzono wiele programów:

OpenStreetMap wykorzystuje topologiczną strukturę danych. Zalecana kategoryzacja elementów mapy (typy znaczników, które będą używane dla poszczególnych obiektów).

Leave a Comment

Your email address will not be published.