Postcrossing

Postcrossing to hobby i sieć społecznościowa, która pozwala zarejestrowanym użytkownikom wysyłać i odbierać pocztówki z całego świata. Strona jest napisana w języku angielskim. Z reguły pocztówki są również pisane po angielsku, chyba że odbiorca poinformował o znajomości innego języka, który zna również nadawca. Projekt zakłada, że ​​dla każdej wysłanej i zarejestrowanej karty użytkownik otrzymuje kartę od kogoś innego. Statystyki strony pokazują, że ponad 681 900 uczestników z 209 krajów wysłało ponad 41 811 000 pocztówek (stan na czerwiec 2017 r.). Globalnie uczestnicy wysyłają obecnie ponad 700 kart na godzinę. Większość użytkowników mieszka w Rosji (12,4%), na Tajwanie (11,6%), Chinach (9,4%), Stanach Zjednoczonych (9,2%), Niemczech (7,1%), Holandii (5%, 6%). ) oraz w Polsce (4,5%). Z Polski wysłano ponad 1 403 900 wysyłek (październik 2017 r.), Tj. około 2,7% wszystkich wysłanych pocztówek, co stanowi 10. miejsce na świecie pod względem liczby wysyłanych pocztówek.

Twórcą projektu jest Paulo Magalhães, który uruchomił witrynę 14 lipca 2005 roku. Inicjatywa została stworzona przez Magalhãesa jako hobby, ale jej nieoczekiwany sukces pokazał, że zyskała znacznie większą popularność, niż się spodziewał. Początkowo prowadził projekt przy użyciu starego komputera, umieszczonego w domowej szafce, co wkrótce okazało się niewystarczające. Pomysł przekazywany z ust do ust rozprzestrzeniał się poza Portugalię, w której został stworzony. Z czasem projekt przyciągnął uwagę mediów, które przyczyniły się do jego rozwoju i wzrostu popularności. Do 11 kwietnia 2008 roku członkowie społeczności podzielili między sobą milion pocztówek, a wraz z upływem czasu projekt rozwija się coraz szybciej. Drugi milion jest zamknięty w dniu 26 lutego 2009 roku, pocztówka wysłana z Niemiec do Norwegii. Trzecią kartą otwartą 24 września 2009 r. Z Finlandii na Słowenię, a czwartą w dniu 28 marca 2010 r. Była pocztówka z Czech do Holandii. 14 czerwca 2010 Postcrossing.com świętował piątą rocznicę konkursu fotograficznego dla uczestników projektu. Wkrótce potem, 24 sierpnia, dotarł do liczby 5.000.000 pocztówek wyszczególnionych pocztą wysłaną przez włoskiego postprocesora z Wyspy Man do Tajlandii. 4 kwietnia 2011 r. 7 000 000 kart zostało wysłanych z Chin i zarejestrowanych 19 kwietnia w Holandii. 10 000 000 z Japonii do Niemiec zostało zarejestrowanych 27 stycznia 2012 r., 15 000 000 z Niemiec do Włoch w dniu 31 grudnia 2012 r. Obecnie w ciągu dwóch miesięcy zarejestrowanych jest 1 000 000 pocztówek.

Podstawowym założeniem jest, że jeśli jeden z zarejestrowanych uczestników wyśle ​​pocztówkę, w zamian otrzyma co najmniej jeden wysłany do niego przez losowy postcrossier z dowolnego miejsca na świecie. Aby zrobić pierwszy krok, poproś o opcję wysłania karty, klikając przycisk “Zażądaj”. Następnie strona wyświetla (i jednocześnie e-maile) adres innego postcrossiera i numer identyfikacyjny pocztówki – “identyfikator pocztówki”, na przykład US-787. Ta liczba jest indywidualna i pozwala znaleźć ją w systemie. Następnie wyślij kartę pocztą na ten adres, wprowadzając na niej otrzymany numer identyfikacyjny. Po dotarciu do miejsca docelowego odbiorca rejestruje go w systemie, korzystając z numeru nadanego do nadawcy. Na tym etapie osoba, która wysłała kartę, ma możliwość otrzymania nowego z innego postprocesora. Na początku każdy uczestnik może wysłać tylko pięć pocztówek. Za każdym razem, gdy jeden z nich jest zarejestrowany, postprocesor ma prawo do narysowania innego adresu. Im więcej wysyłasz stron, tym więcej liczb możesz wysłać na raz. System pozwala dwóm członkom wymieniać karty tylko raz. Domyślnie adresy osób z krajów innych niż Twoje są losowo rysowane, ale możesz zmienić ustawienia i wysyłać pocztówki tylko do osób w Twoim kraju. Niewielki procent kart wysłanych pocztą gubi się gdzieś po drodze, inne docierają do miejsca z nieczytelnym numerem identyfikacyjnym i są trudne do zarejestrowania. Są także członkowie, którzy stają się nieaktywni, gdy karty są już do nich wysłane. System bierze pod uwagę wszystkie te czynniki i rekompensuje aktywnych członków: stara się zmniejszyć różnicę między liczbą wysłanych i odebranych kart.

Leave a Comment

Your email address will not be published.