Serwis społecznościowy

Serwis sieci społecznościowych – strona internetowa służąca do budowy sieci społecznościowych i relacji społecznych opartych na podobnych zainteresowaniach, wspólnym życiu zawodowym lub prywatnym itp. Pozwala komunikować się z przyjaciółmi i dzielić się informacjami, zainteresowaniami itp. Różnorodność serwisów społecznościowych Witryny, które są obecnie dostępne w Internecie, stwarzają problem z tworzeniem jednej definicji, ale są pewne wspólne cechy:

mały | 272x272px | Najpopularniejsze sieci społecznościowe według krajów: Facebook (niebieski), Twitter (niebieski), VC (brązowy), QZone (czerwony), [[OK (portal społecznościowy)) | OK (pomarańczowy), Facenama (zielony), brak danych (szary). Idea wykorzystywania wielu komputerów osobistych podłączonych elektronicznie do tworzenia społeczności internetowych jest od dawna rozważana. Podjęto wiele prób wspierania rozwoju takich społeczności poprzez komunikację komputerową, wykorzystując między innymi Usenet, sieć agencji dla obiecujących projektów badawczych, LISTSERV, system biuletynów i EIES, usługę elektronicznej wymiany danych dla Turrofa. Członkowie grupy tras informacji utworzyli schemat korzystania z wczesnej wersji Internetu do tworzenia sieci społecznościowych. Wcześniejsze portale społecznościowe miały połączyć wszystkich użytkowników Internetu. Wiele z nich skupiało się na łączeniu ludzi, którzy kontaktowali się ze sobą za pośrednictwem czatu, i zachęcali użytkowników do dzielenia się informacjami i pomysłami za pośrednictwem spersonalizowanych stron internetowych. Pod koniec lat 90. profile użytkowników stały się najważniejszą cechą serwisów społecznościowych, tworząc listy znajomych i znajdując osoby o podobnych zainteresowaniach. Usługi nowej generacji, takie jak SixDegrees.com i Makeoutclub, zapewniają użytkownikom zaawansowane funkcje wyszukiwania i zarządzania przyjaciółmi. W marcu 2005 r., Kiedy Yahoo! stworzył Yahoo! 360 °, portale ze społecznością sieciową zaczęły się rozwijać, stając się elementem strategii biznesowej. W lipcu 2005 roku News Corporation kupił MySpace.com, aw grudniu brytyjska grupa ITV kupiła Friends Reunited. Nowe portale tego typu powstały w różnych językach, dostosowanych do potrzeb użytkowników w innych krajach. Największa liczba aktywnych użytkowników wśród serwisów społecznościowych – Facebooka, to dwa miliardy. Początkowo działał jako portal studencki na Uniwersytecie Harvarda, a następnie był rozszerzony na kolejne uniwersytety, a następnie na cały świat.

Sieci społecznościowe to witryny internetowe, które każdy użytkownik może utworzyć swój własny profil. Służą głównie zwiększeniu poczucia przynależności do grupy społecznej. Te witryny dzielą się na dwie kategorie:

Niektóre serwisy społecznościowe mają dodatkowe funkcje, takie jak tworzenie grup o specjalnych zainteresowaniach, pobieranie filmów i czatowanie na forach. Ponadto istnieją “witryny geospołeczne”, które korzystają z aplikacji do mapowania online w celu zbierania użytkowników zgodnie z ich lokalizacją geograficzną. Istnieje również tendencja do rozszerzania współpracy między poszczególnymi portali społecznościowych prowadzonych przez takie firmy, jak OpenID i OpenSocial. Jego pomysł polega na umożliwieniu użytkownikom tworzenia jednego wspólnego profilu na wielu stronach internetowych. W związku z tym następujące strony internetowe współpracują ze sobą: Facebook, Flickr, Blogger, WordPress itp.

Niewielka liczba portali społecznościowych pobiera opłaty członkowskie. Firmy takie jak Myspace i Facebook sprzedają reklamy w swoich witrynach, więc ich celem jest zgromadzenie jak największej liczby członków, a wprowadzenie opłat przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych. Niektórzy twierdzą, że szczegółowe informacje na temat użytkowników witryny pozwalają kierować reklamę do wyspecjalizowanej grupy konsumentów, o ile nie jest to możliwe w innym miejscu. Internet-sieci społecznościowe działają na zasadzie niezależnego modelu biznesowego. Użytkownicy mają podwójną rolę: są zarówno dostawcami, jak i odbiorcami treści. Jest to przeciwieństwo tradycyjnego modelu, w którym dostawcy i odbiorcy tego produktu są odrębnymi podmiotami. Dlatego w modelu niezależnym dochód generowany jest głównie poprzez reklamę. Jednakże, gdy zawartość tej witryny jest oceniana wystarczająco wysoko, możliwe jest również otrzymanie dochodu z premii.

Leave a Comment

Your email address will not be published.