Social media marketing

Marketing w sieciach społecznościowych to zjawisko polegające na przyciągnięciu uwagi i tworzeniu ruchu internetowego za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Branding wykorzystuje serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Yelp, YouTube i blogi. Sieci społecznościowe od niedawna odgrywają coraz większą rolę w działaniach marketingowych wielu firm, ponieważ są one łatwo dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do Internetu. Marketing w sieciach społecznościowych zapewnia bezpośredni dostęp do grupy docelowej i dodatkowo obniża koszty marketingu.

Marketing w sieciach społecznościowych wykorzystuje interakcje z klientami w serwisach społecznościowych, markach lub produktach. Głównym celem działania w zakresie marketingu sieci społecznościowych nie jest efekt sprzedaży, ale budowanie wizerunku marki. Materiały do ​​kampanii marketingowych tworzone są nie tylko po to, aby przyciągnąć uwagę klienta, ale przede wszystkim po to, aby zachęcić je do dzielenia się nimi ze swoimi przyjaciółmi. Prowadzi to do zwiększenia zaufania do transmitowanych treści, ponieważ pochodzi z wiarygodnego źródła.

Wśród zasobów wykorzystywanych do komunikacji możemy wymienić witryny fanów (tzw. Stronę fanowską), marketing wirusowy, gry, blogi i filmy wideo.

Podstawową działalnością w zakresie marketingu społecznościowego na Facebooku jest tworzenie i zarządzanie marką lub stroną fanowską firmy. W ramach tego działania profil zawiera zdjęcia, filmy lub wiadomości tekstowe. Działanie ma na celu aktywizację fanów firmy, co prowadzi do stworzenia pozytywnego wizerunku marki. Możesz tworzyć specjalne aplikacje, które pozwolą ci konkurować z fanami, co prowadzi do bardziej aktywnego uczestnictwa. To działanie od granicy E-PR, które powinno być prowadzone równolegle z działaniami marketingowymi. Do monitorowania Facebooka używamy specjalnych narzędzi, które pozwalają nam śledzić wyrazy, które wybraliśmy w czasie rzeczywistym. Liczba użytkowników Facebooka na koniec 2012 roku szacowana jest na 1 miliard.

Pozwala firmom komunikować się bezpośrednio z fanami. Podczas tworzenia informacji używamy 140 znaków, co pozwala tworzyć krótkie dynamiczne informacje, które mogą przyciągnąć uwagę użytkowników. Służy również do wstawiania linków do innych portali hostujących resztę komunikatu marketingowego. Twitter na koniec 2012 roku osiągnął 200 milionów użytkowników.

Jest to sieć społecznościowa oparta na zdjęciach opublikowanych przez użytkowników, którzy mają możliwość udostępniania innym. Zdjęcia można pogrupować według kategorii zainteresowań. Działania marketingowe na tej stronie wymagają przygotowania wizualnych treści, które mogą przyciągnąć uwagę użytkowników.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *