Sputnik (agencja informacyjna)

Satelita to rosyjska agencja informacyjna o międzynarodowym zasięgu, sieć stacji radiowych i wielojęzyczny portal z informacjami multimedialnymi.

“Sputnik” wystartował 10 listopada 2014 r. Agencja należy do państwowego operatora medialnego Rosji Siegodni, należącego do rosyjskiego rządu. Firma jest następcą agencji RIA Novosti i radia “Voice of Russia”. Agencja posiada portale internetowe, radio, międzynarodową agencję fotoreporterów, a także aplikacje mobilne i profile w sieciach społecznościowych. Pod marką “Sputnik” dostępne są 24-godzinne programy informacyjne, w tym w języku angielskim, arabskim, hiszpańskim i chińskim. Materiały publikowane w Internecie są tłumaczone na kilka języków. Powstała również polska wersja radia i portalu internetowego. Portal ma zakładkę z transmisją internetową w języku polskim. Radio Sputnik oferuje usługi informacyjne, historyczne, społeczne, kulturalne i popularnonaukowe w języku polskim. Radio Sputnik ponownie nadaje programy na falach Polskiego Radia Hobby, a także przez satelitę w całej Europie.

Według brytyjskiego dziennikarza Edwarda Lucasa, agencja Sputnika to “broń w cyber-wojnie z Europą i USA”. Według Lucasa “Sputnik nie jest agencją informacyjną, a jej dziennikarze nie powinni mieć możliwości uczestniczenia w konferencjach prasowych. […] Praca dla Sputnika jest gorsza od pijaka dla firmy tytoniowej. “

Leave a Comment

Your email address will not be published.