Steven Novella

Paul Steven Novella  (ur. 29 lipca 1964 ) JEST amerykańskim neurologiem klinicznym i adiunktem na Yale University School of Medicine  [1]  Steven Novella JEST najbardziej znany ZE swojego zaangażowania w Ruchu Naukowego sceptycyzmu .

Doświadczenie zawodowe

Nowela specjalizuje SIĘ Steven w stwardnieniu zanikowym bocznym (ALS) , miastenii ı zaburzeniach nerwowo-mięśniowych, neurofizjologii IW leczeniu ADHD  [2]  .

Steven Novella skończył Uniwersytet Medyczny Georgetown University Szkoła Medyczna w Roku 1991, odbył roczny staż Jako internista w Georgetown University Hospital, ukończył staż Jako neurolog w Yale-New Haven Hospital w Roku 1995  [3]  i otrzymał dyplom z Neurologii w Roku 1998  [4 ]  .

W czasie dorastania Steven Novella nie od razu chciał cię oczyszczenie. W wywiadzie dla podcastu  Książki i pomysły  powiedział:

Rozważałem Różne Ścieżki Kariery. Gdy dorastałem myślałem przez chwile, zeby zostać prawnikiem, A potem, przed pójściem zrobić college’u, wiedziałem, ZE chcialbym działać na Polu naukowym ja zrobiłem Kursy przygotowujące zrobić studiów medycznych. Wiec W Tym Czasie Już zdecydowałem, współpracy Chce Robic. Moge powiedzieć, Ze wlasnie w późnym okresie dorastania zdecydowałem ZAJĄC SIĘ Medycyna

– Steven Novella  ,  książki i pomysły  [5]

Odnośnie swojej kariery w sprzęzie powiedziałemu

Dobre w medycynie do JEST, ZE nawet pod Koniec Edukacji JEST Otwartych WIELE ścieżek Kariery, nawet PO stażu. KIEDY Już edukacja JEST właściwie zakończona, mozna zdecydować zostać lekarzem klinicznym, Albo ZAJĄC SIĘ badaniami, Albo nawet zatrudnić SIĘ w przemyśle, CZY ZAJĄC SIĘ zdrowiem publicznym.

Sceptycyzm naukowy i krytyczne myślenie

Steven Novella jest orędownikiem naukowego sceptycyzmu. The W odpowiedzi na to Artykuł wstępny ( ang.  Editorial ) stanowi w  The New York Times  , o szer ktorým Paul Davies stwierdza, že “Dopóki Nauka NIE wymyśli sprawdzalnej Teorii Praw Wszechświata, JEJ twierdzenie, ZE JEST Wolna: od Wiary żartem nieprawdziwe”  [6]  Steven Novella powiedział :

Nie JEST Prawda Do, gdyż Nauka zalezy Nie od Wiary od wag naturalistyczny Świat. Po prostu przestrzega Metod zakładając, ZE JEST naturalistyczny … To NIE JEST Wiary systemu. Ludzie często pytają Mnie, Jako sceptyka, w ko wierzę. Cóż, Nie chodzi tu o wiarę. Wierzę w CZY z ESP ? Aby nie ważne, CZY wierzę wag ESP . Ważne jedynie, CZY są jakieś dowody na ESP. Bardzo istotne JEST, zeby przedstawiać sceptycyzm Jako metode badawcza, A Nie Zbiór gotowych odpowiedzi, Nie Zbiór wierzeń.

– Steven Novella  , Patheos  [7]

W Roku 1996 Steven Novella, JEGO brat Bob i Perry DeAngelis założyli Connecticut Sceptyczny Society. Tak opisuje się Evan Bernstein: „Pewnej Nocy Gdzieś pod Koniec Roku 1995, Perry byl U wag Steve’a mieszkaniu, kartkując egzemplarz magazynu Skeptical Inquirer . Czytał Liste Lokalnych Grup sceptyków i skomentował: «Nie ma żadnej Lokalnej Grupy w Connecticut. W ten sposób przyłączyłem się  [8]  .

Pozniej połączyła SIĘ Grupa Z  Skeptical interesantów Nowej Anglii  (SINE) Ja  New Hampshire Skeptical Zasobu  by utworzyć  New England sceptyczny Society  (NESS). Steven Novella jest obecnie prezesem stowarzyszenia NESS  [9] .

Badania zjawisk paranormalnych

We wczesnych dniach zajmujemy się organizacją New England Sceptical Society, Steven Novella uczestniczą w badaniach nad różnymi zjawiskami (rzekomo) paranormalnych. Czasami do pojedynczego procesu  One Million Dollar Paranormal Challenge  – nagrody 1 miliona dziekorzystowanej przez James Randi Educational Foundation . Steven Novella zajmował się m.in. badaniem plansz Ouija (KIEDY parze twierdzącej, Ze potrafi SIĘ nimi posługiwać zostały prawidłowo zasłonięte Oczy, ich Zdolności znikały) osobę rzekomo potrafiącą kontrolować wynik rzucania moneta (okazało SIĘ, Ze osoba ta popełniała Proste Błędy Logiczne w rozumowaniu) osobę rzekomo potrafiącą czytać w myślach (wynik: 0 na 20 trafień) i wielu różdżkarzy (pokaż doświadczającychfenomenu ideomotorycznego – ang.  Zjawisko ideomotoryczne ). Steven Novella i NESS przeanalizował inny milion dolarów, np. Rodziałów, elektronowy głos zjawisko – EVP )  [10]  .

Przewodnik sceptyków do wszechświata

W Maju 2005 Steven Novella rozpoczął nagrywanie podcastu pt.  Sceptycy z „Przegląd Przewodnik po Wszechświecie  (The SGU). W zespole Byli Przyjaciele Perry DeAngelis ı Evan Bernstein, oraz JEGO BRACIA Bob ı Jay. DeAngelis pozostał w zespole AŻ zrobić swojej Śmierci w sierpniu 2007. W czerwcu 2006 zrobić podcastu dołączyła Rebecca Watson í byla częścią Zespołu AZ zrobić Grudnia 2014. W lipcu 2015 dołączyła Cara Santa Maria .

Steven Novella jest mieszkaniec podcastu, jak również zajmuje się redagowaniem i postprodukcją .

Jestem ostatecznie odpowiedzialny za zawartości i przygotowanie podcastu, JAK SIĘ Też zajmuję Cala postprodukcją, CO, JAK wiecie, oznacza Dużo pracy. Tygodniowo Dobre 20, 30 godzin przeznaczam na dziesięć podcast, Prawie jakbym mial druga prace. Ale do Praça Z milosci.

– Steven Novella  , wywiad dla podcastu  Książki i pomysły  [5]

Zapytany o cel podcastu Steven Novella powiedział „Zajmujemy SIĘ głównie kontrowersyjnymi tematami, Albo tematami na pograniczu Nauki, jednak czasami przekazujemy po prostu Bardzo interesujące Wiadomości naukowe, cokolwiek NAS zaciekawi. Ale zajmujemy SIĘ Też zjawiskami paranormalnymi, teoriami spiskowymi, CZY oszustwami medycznymi – w dziesięciu sposób chcemy przewlekłych Ludzi. Naszym najważniejszym celem JEST danie słuchaczom Narzędzi, by słuchając Wiadomościach Naukowych, potrafili sami zorientować SIĘ W całym szumie medialnym naukowym “.

Blogi

W 2007 Steven Novella założył blog pt.  Neurologica  podtytule o “Twój dziennik fix neurologii, sceptycyzm i krytyczne myślenie” (twoja dzienna porcja neuronauki , sceptycyzmu krytycznego myślenia i)  [11]  , dla którego pisze 3 Artykuły tygodniowo na Różne tematy, związane głównie z Nauka i sceptycyzmem. Jest również redaktorem naczelnym bloga  Medycyna oparta na nauce  [12]  , w którego też jest tuż współpracownikiem. Poza tym jest doradcą medycznym dla Quackwatch  [13]  .

E-booki

Novella JEST redaktorem Steven serie e-booków składających SIĘ Z Z artykułów wybranych bloga  Science-Based Medicine  [14]  . Każda książka skupia się na jednym temacie, np. krytycznym myśleniu, ziołach, suplementach i żywieniu , kręgarzach, szczepionkach, homeopatii ITP.

W druku

Steven Novella jest zastępcą redaktora w  Przeglądu Medycyny Alternatywnej  [15]  i jest autorem felietonu pt.  Weird Science  dla gazety  Adwokat w New Haven  . Nowela JEST rowniez Steven autorem kilku kampanii i dodatków do gry fabularnej Lochy i Smoki  [16]  [17]  [18]  .

Telewizja

Steven Novella wystąpił w kilku programach telewizyjnych, m.in. w  Penn & Teller: Bzdura!  (odcinek  Ghostbusters  ),  Doktor Oz radzi  [19]  iw  Inside Edition  [20]  .

W roku 2008 nakręcił pilota dla serialu telewizyjnego pt.  Skeptologists  [21]  Razem z Brianem Dunningiem , Yau-Man Chan Markiem Edwardem, Michaelem Shermerem , Flm Plaitem i Kirsten Sanford. Niestety serial nie został kontynuowany przez żadną stację telewizyjną.

Pozostałe zajęcia

Steven Novella utworzył Dwa Kursy dla cyklu  Wielkie Pola  :  Mity medyczne, kłamstwa i półprawdy: Co wiemy Pomyśl możemy być Hurting Us  [22]  i  Twój Deceptive umysł: Naukowo Przewodnik umiejętności krytycznego myślenia  [23]  .

W roku 2009 Steven Novella przez wzwodznzowcz zarządu w poniesym następnie właśnie  Institute for Science in Medicine  [24]  .

W roku 2010 Steven Novella wybrał zastrzeżony komisyjnie komisję śledczą  [25]  .

W Roku 2011 noweli został mianowanego Steven starszym członkiem ( ang.  Senior Fellow ) W James Randi Educational Foundation i szefem w Ich projekcie  Medycyna oparta na nauce ( ang.  Science-Based Medicine )  [26]  .

Nagrody

 • W roku 2010 organizacja Komisja ds. Zapytania Skeptycznego (CSICOP) nagrodziła Stevena Novellę nagrodą im. Roberta P. Ballesa za posrednictwem, w tym podcastie  Przewodnik sceptyków do wszechświata  , medycyna oparta na  nauce  i  Neurologica  , rubrykę w  Skepticial Inquirer  pt.  The Science of Medicine  i za “nieustającą podróż i nauczanie w duchu sceptycyzmu”. “Wszystko zdumiewa, że ​​to wszystko jest pracą na ochotnika”  [27]  . Barry Karr powiedział, że Steven Novella jest chyba najbardziej pracowitym ze wszystkich sceptyków  [28]  .

Obszary zainteresowań

Steven Novella często pisze i wykłada na wiele tematów m.in. z medycyny alternatywnej , ruchem New Age , parapsychologią i pseudonauką . Jako orędownik naukowego sceptycyzmu, jego prace pochodzą odważnych i naukowego konsensusu. Tematy poruszane w ćwiczach do m.in .:

 • Alternatywna niekonwencjonalna I Medycyna  [29]  – Medycyna Alternatywna do Każdą praktyka mająca celu nA efekt Leczenia medycznego , ale Nie JEST Która jest oparta na dowodachzdobytych metodami naukowymi . Się z dużej sklada palety Praktyk, Produktów i Terapii  [30]  . Steven Novella często Mowi: „medycyna Alternatywna JEST Alternatywna, bo nie nie JEST oparta na badaniach Naukowych. Byłą Gdyby, Nie nazywałaby SIĘ  Alternatywna  medycyna, TYLKO medycyna ”  [31]  .
 • I Autyzm Szczepionki  [32]  – Nie ma dowodów na Naukowych Związek przyczynowy Pomiędzy szczepieniami autyzmem  [33]  [34]  . Pomimo celu, Wieluniu Rodziców wierzy, ZE Szczepionki powodują Autyzm i dlatego opóźniają szczepienie swoich poland przez TZW. ” Przeciążenie szczepionkami ” Które Nie ma Podstaw Naukowych i JEST biologicznie niewiarygodne  [35]  . Novella podsumowuje Steven Tak: „Co zrobić Szczepionek, Mamy dane opublikowane w czasopismach z typu peer-przeglądowi . Grup Zawodowych dokladnie WIELE przeanalizowało Literatura naukowa i niezależnie stwierdziło, Ze Să Szczepionki Bezpieczne i skuteczne ”  [36]  .
 • Homeopatia  [37]  – homeopatia w systemie medycyny alternatywnej stworzony w 1976 przez Samuela Hahnemanna , oparty na doktrynie podobieństwa, znanej Jako “Podobné lecz podobnym” ( lac.  Similia similibus curentur ). Z tA doktryną Zgodnie Substancja, Która powoduje symptomy Choroby zdrowych Ludzi U U wyleczy Podobné symptomy Ludzi Chorych  [38]  . Să przez przygotowywane Lekarstwa wielokrotne rozcieńczanie wybranej substancji, ą następnie przez Silne uderzanie o elastyczne Ciało w procesie nazywanym  wstrząsania  . Rozcieńczanie często JEST kontynuowane nawet, jeśli Już Nie mogły pozostać Żadne molekuły początkowej substancji [39]  . Steven Novella Napisał „chcialbym, zeby LUDZIE200 lat zrobić tylu za rozwojem Nauki. Ludzie powinni wiedziec, Ze typowe środki homeopatyczneTym Poza i chcialbym zęby Ludziach wiedzieli, Ze Badania Kliniczne środków homeopatycznych, ujęte Jako całość, Nie wykazują żadnej skuteczności Tych środków ”  [40]  .
 • Zaprzeczanie istnieniu AIDS  [41]  – ( . Pol  HIV / AIDS denialism ) do wiara, niezgodna z medycznymi i naukowymi dowodami  [42],  [43]  , Ze wirus Zespołu nabytego braku odporności (HIV) Nie powoduje Zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS). Nowela Napisał Steven “Denialiści do pseudosceptycy – udają, Ze stosują Zasady sceptycyzmu (wątpliwość), ale Să takimi zagorzałymi zwolennikami konkluzji, Ze naciągają Proces przez wynik byl dla Nich odpowiedni”  [44]  .
 • Śmierci Doświadczenie – Doświadczenie Śmierci ( . Ang  bliskiej śmierci Experience (NDE) ) odnosi SIĘ zrobić osobistych doznań w obliczu Śmierci , Wsród ktorých Moga występować uczucia oderwania od Ciała, lewitacji, pełnego Spokoju, ciepła i wrażenie obecności Światła. Dla artykule w W. ABC Aktualności , Steven Novella Napisał: „Występowanie NDE Nie JEST kontrowersyjne – Wieluniu Ludzi podaje te PO doświadczenia nagłym zatrzymaniu krążenia … Pytanie jednak, JAK je zinterpretujemy … kazdy kto twierdzi, ZE JEST NDE dowodem na to istnienie świadomości Poza ciałem, Musi najpierw wykluczyć inne, prozaiczne wytłumaczenia. Nie zostało Wykonane do ”  [45]  .
 • Holograficzne bransoletki – Bransoletka holograficzna, LUB bransoletka Mocy, aby mala Bransoletka ŻELOWA oo umieszczonym wag Nia hologramem . Producenci twierdzą, że hologram ten “optymalizuje się, czy też nie”,  [46]  . W programie telewizyjnym z Występując  Inside Edition  Steven Novella The został zapytany o podstawę twierdzeń Producentów bransoletek. Odpowiedział: „To Jest oparte na niczym . Po prostu chwyt marketingowy wymyślony”.
 • Intelligentny projekt  [47]  – Inteligentny Projekt ( . Ang  inteligentnego projektu (ID)) i pogląd, Ze Niektórych Cechy wszechświata i istot żyjących najlepiej wytłumaczyć Inteligentna Przyczyna, A NIE nieukierunkowanym procesem Jak Dobór naturalny ”  [48]  [49]  [50]  . Tego poglądu Odnośnie Steven Novella pisze “Tu Nie chodzi o dowody, CZY logikę, TYLKO o władzę Debata opiera sIĘ na władzy Byk nad ludźmi, jak numer NIE nA logice, CZY dowodach”  [51]  .
 • Teorie spiskowe  [52]  – W czerwcu 2014 Steven Novella prowadził pisemną DEBATY z Michaelem Fullertonem, Który twierdzi, Ze zawalenie SIĘ wieżowców podczas zamachu z 11 września 2001 Roku Nie odbyło SIĘ tak Jak oficjalnie SIĘ podaje, czyli z powodu uderzenia samolotu, ale przez kontrolowane wyburzenie  [53]  . W pierwszej odpowiedzi Steven Novella stwierdził ” Główny Błąd logiczny Michaela do opieranie Się na TYM, wieże zapadły SIĘ ZE tak, jakby na bylo kontrolowane wyburzenie, czyli Ze opadły Szybko i generalnie bezpośrednio w dół. Aby jednak NIE SA Cechy specyficzne zrobić kontrolowanego wyburzenia. Działoby niezależnie od Tego SIĘ tak, co zainicjowało zawalenie Budynków ”  [54]  .

Przypisy

 1. Skocz do góry↑ Yale Medical Group (  ang.  ) . Yale School of Medicine. .
 2. Skocz do góry↑ SP Novella, FM Hisama, SD Dib-Hajj, SG Waxman.  Informacje o autorach: Przypadek dziedzicznej erytromelalgii  . “Nature Clinical Practice Neurology”. 3 (4), s. 229-234, kwiecień 2007. DOI : 10.1038 / ncpneuro0425 . PMID : 17410110 (  ang.  ) . [dostęp 2014-05-22].
 3. Skocz do góry↑ Dr. Lek  .  Stevena P Novella (  ang.  ) . US News & World Report LP.
 4. Skocz do góry↑ Yale Neurology (  ang.  ) . Yale School of Medicine.
 5. ↑  Skocz do:a  b  Ginger Campbell: Wywiad z dr. Steven Novella z The Sceptics sceptics to the Universe (  ang.  ) . Strąki w druku.
 6. Skocz do góry↑ Paul Davies: Biorąc naukę na temat wiary . W:  The New York Times  [on-line]. The New York Times Company. [dostęp 2014-05-30].
 7. Skocz do góry↑ Kylie Sturgess: Token Sceptic . W:  Patheos  [on-line]. Patheos. [dostęp 2014-05-30].
 8. Skocz do góry↑ Evan Bernstein: Wspomnienie o Perry DeAngelis Today . W:  Galeria Łotrów  [on-line]. Galeria Łotrów. [dostęp 2014-05-22].
 9. Skocz do góry↑ The Ness About Us . Ness. [dostęp 2014-06-10].
 10. Skocz do góry↑ Jacqueline Weaver: neurolog “sceptycyzm” oddziela naukę od pozorów . Biuletyn i kalendarz Yale, 2005-10-07. [dostęp 2014-06-13].
 11. Skocz do góry↑ Blog  Neurologica  http://theness.com/neurologicablog/
 12. Skocz do góry↑ Science-Based Medicine – Redakcja . W:  Medycyna oparta na nauce  [on-line]. [dostęp 2009-11-15].
 13. Skocz do góry↑ Quackwatch – Doradcy naukowo-techniczni – doradcy medyczni . W:  Quackwatch  [on-line]. [dostęp 2009-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu(2010-04-13)].
 14. Skocz do góry↑ Książki autorstwa Stevena Novelli . W:  goodreads.com  [on-line]. [dostęp 2015-10-08].
 15. Skocz do góry↑ Quackwatch – Publikacje na sprzedaż – Przegląd Naukowy Medycyny Alternatywnej . W:  Quackwatch  [on-line]. [dostęp 2009-11-15].
 16. Do góry Skoczowa↑ Johna Faugno przez Harald Henning, Inger Henning, Steven Novella The, Evan Bernsteina, Josepha Unfried Celeste DeAngelis:  Broadsides (w D20 LII1500)  . Living Imagination, 2002-02-26. ISBN 978-0-9712145-2-1 .
 17. Skocz do góry↑ Steven Novella, John Faugno:  Twin Crowns Age of Exploration  . Living Imagination, 2001-11-20. ISBN 978-0-9712145-0-7 .
 18. Do góry Skoczowa↑ Steven Novella The, Johna Faugno:  Spellbound: kodeksem rytualnej magii . Living Imagination, 2003. ISBN 978-0-9712145-4-5 .
 19. Skocz do góry↑ Medycyna kontrowersyjna: Alternative Health, Pt 1 .. W:  The Dr. Oz Show [on-line]. Harpo, Inc. .. [dostęp 2014-05-23].
 20. Skocz do góry↑ INSIDE EDITION Zbaduje bransoletki mocy . W:  INSIDE edition  [on-line]. Inside Edition Inc .. [dostęp 2014-05-23].
 21. Skocz do góry↑ Seriale telewizyjne The Skeptologists . W:  Skeptolodzy  [on-line]. Skeptolog współpracuje z nowymi producentami reguł. [dostęp 2014-07-02].
 22. Do góry Skoczowa↑ medyczne mity, kłamstwa i półprawdy „mity medyczne, kłamstwa i półprawdy: Co wiemy, że możemy Be Hurting nas” . [Dostęp 2014-07-02]. [Zarchiwizowane z Tego adresu (14.07.2014)].
 23. Skocz do góry↑ Wasz oszukujący umysłhttp://www.thegreatcourses.com/tgc/courses/course_detail.aspx?cid=9344
 24. Skocz do góry↑ Nasi towarzysze . W:  Nauka w medycynie  [on-line]. Instytut Nauki w Medycynie. [dostęp 2014-07-02].
 25. Skocz do góry↑ Szesnaście znaczących postaci w nauce i sceptycyzmie Wybrano CSI Fellows . [dostęp 2011-08-07].
 26. Skocz do góry↑ JREF Mianuje Dr. Steven Novella jako Senior Fellow . James Randi Educational Foundation. [dostęp 2014-06-25].
 27. Skocz do góry↑ Nagrody CSI Balles Prize (  ang.  ) . CSICOP.
 28. Skocz do góry↑ CSICon Nowy Orlean 2011 – Gdzie spotkanie Awesome Sceptics jest tak proste, jak Mówiąc “Hello” (  ang.  ) . CSICOP.
 29. Skocz do góry↑ Dezinformacja z Kliniki Mayo (  ang.  ) .
 30. Skocz do góry↑ Produkty medycyny komplementarnej i alternatywnej i ich regulacja przez Food and Drug Administration . Biuro ds. Polityki i planowania, Biuro Komisarza, Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, rząd USA, 2007 r. }
 31. Skocz do góry↑ CAM Research – Bądź ostrożny, co chcesz . W:  Neurologica Blog  [on-line].
 32. Skocz do góry↑ Szczepionki i autyzm
  • Anti-Vaccine Environmentalist . W:  scepicblog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
  • Jeden punkt mówienia dla szczepionek, jeden składnik i anty-Vax Talking . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
  • Inne badanie wykazujące brak korelacji między rtęcią i autyzmem . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
  • Kieszenie niezgodności szczepień w Kalifornii . W:  Medycyna oparta na nauce  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
  • Terrible Anti-Vaccine Study, Terrible Reporting . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
 33. Do góry Skoczowa↑ E. Fombonne, R. Zakarian, A. Bennett, L. Meng INNI i.  Zaburzenia rozwojowe w Pervasive Montrealu You, Quebec, Kanada: Rozpowszechnienie i kontaktów z szczepienia  . “PEDIATRICS”. 118 (1), s. e139-e150. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP). DOI : 10,1542 / peds.2005-2993 . ISSN 0031-4005 (  ang.  ) .
 34. Skocz do góry↑ Liza Gross.  Zerwane zaufanie: lekcje z wojny szczepień i autyzmu  . “PLoS Biology”. 7 (5), s. e1000114, 2009-05-26. Public Library of Science (PLoS). DOI : 10.1371 / journal.pbio.1000114 . ISSN 1545-7885 (  ang.  ) .
 35. Skocz do góry↑ JS. Gerber, PA. Offit.  Szczepionki i autyzm: opowieść o zmieniających się hipotezach.  . “Clin Infect Dis”. 48 (4), s. 456-61, luty 2009. DOI : 10,1086 / 596476 . PMID : 19128068 .
 36. Skocz do góry↑ Co to jest antysprzęt? (  ang.  ) . W:  Science-Based-Medicine  [on-line]. 2011-12-28. [dostępność 2017-07-28].
 37. Skocz do góry↑ Homeopatia
  • S. Novella, R. Roy, D. Marcus, IR. Bell i inni.  Debata: homeopatia – szarlataneria czy klucz do przyszłości medycyny?  . “J Altern Complement Med”. 14 (1). s. 9-15. DOI : 10.1089 / act.2008.14105 . PMID : 18199017 .
  • PW. Gold, S. Novella, R. Roy, D. Marcus i inni.  Homeopatia – szarlataneria czy klucz do przyszłości medycyny?  . “Homeopatia”. 97 (1), s. 28-33, styczeń 2008. DOI : 10.1016 / j.homp.2007.12.002 . PMID : 18194763.
 38. Skocz do góry↑ Hahnemann, Samuel :  The Homœopatical Medical Doctrine, czyli “Organon sztuki uzdrawiania”  . Dublin: WF Wakeman, 1833, s. III , 48-49 . (  ang.  )
 39. Do góry Skoczowa↑  dynamizacji i rozcieńczeniu  [w:]  medycyny komplementarnej i alternatywnej  , Creighton University Zakład Farmakologii [Dostęp 2009-03-24] [zarchiwizowane z adresu 26.08.2002] .
 40. Skocz do góry↑ Blog NeuroLogica »Tydzień świadomości homeopatii (  ang.  ) . 2009-06-15. [dostępność 2017-07-28].
 41. Skocz do góry↑  Odmowa HIV w erze Internetu  . “PLoS Med”. 4 (8), s. e256, 2007. DOI : 10.1371 / journal.pmed.0040256 . PMID : 17713982 (  ang.  ) .
 42. Skocz do góry↑ Konfrontacja z AIDS: aktualizacja 1988 . Instytut Medycyny USA, Narodowa Akademia Nauk, 1988. Cytat: … dowody na to, że HIV powoduje AIDS, są naukowo rozstrzygające.
 43. Skocz do góry↑ Dowody na to, że HIV powoduje AIDS . Narodowy Instytut Alergologii i Chorób Zakaźnych, 2009-09-04.
 44. Skocz do góry↑ HIV Denier, Christine Maggiore, Dies. . W:  Neurologica Blog  [on-line].
 45. Skocz do góry↑ Ki Mae Heussner: Naukowcy poznają doświadczenia poza ciałem . W:  abc Aktualności  [on-line]. ABC News Internet Ventures.
 46. Skocz do góry↑ Bransoletki Power Balance: źródło energii czy tylko sztuczka? . The Daily Telegraph , 2010-10-15.
 47. Skocz do góry↑ Inteligenty projekt
  • NeuroLogica Blog »Czy ewolucja i kreacjonizm są kompatybilne? . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostępność 2017-07-28].
  • Obywatele Kansas pozwać do odrzucenia nauki . W:  Neurologica Blog [on-line].
  • Nowy kreacjonistyczny film dokumentalny – ten sam stary nonsens . W:  Neurologica Blog  [on-line].
  • Pytania z Debaty Nye-Ham . W:  Neurologica Blog  [on-line].
 48. Do góry Skoczowa↑ CSC – najciekawsze pytania: pytania o Inteligentnego Projektu: za to, co jest teoria inteligentnego projektu? . W:  Centrum Nauki i Kultury  [on-line]. Discovery Institute .
 49. Skocz do góry↑ Teoria inteligentnego projektu w pigułce . Intelligent Design and Evolution Awareness Center, 2004.
 50. Skocz do góry↑ Inteligentny projekt . W:  Intelligent Design Network  [on-line]. Inteligentna sieć projektowania, inc ..
 51. Skocz do góry↑ Creationism is Not Science . W:  Neurologica Blog  [on-line].
 52. Skocz do góry↑ Teorie spiskowe
  • Odpowiadanie na teoretyków spiskowych . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
  • Myślenie konspiracyjne . W:  Neurologica Blog  [on-line]. [dostęp 2014-05-26].
 53. Do góry Skoczowa↑ 9/11 Conspiracy debaty – część I . W:  Neurologica Blog  [on-line].
 54. Skocz do góry↑ 9/11 Spisek konspiracyjny – Część II . W:  Neurologica Blog  [on-line].

Leave a Comment

Your email address will not be published.