StumbleUpon

StumbleUpon to wyszukiwarka internetowa oparta na zasadzie spersonalizowanego systemu rekomendacji treści. Pozwala internautom przeglądać i oceniać strony, zdjęcia lub pliki wideo, które są ustawione zgodnie z ich preferencjami na podstawie poprzedniej aktywności. Dedykowany pasek narzędzi przeznaczony jest dla aplikacji: Mozilla Firefox, Mozilla Application Suite, Google Chrome i Internet Explorer. Na potrzeby użytkowników Opery aplet został napisany przez zewnętrzną firmę. Chociaż nie ma obsługi przeglądarek Safari 5.

StumbleUpon stosuje tzw. Filtrowanie wspólne – metodę uczenia maszynowego, w której dane wejściowe są wykonywane przez opinie innych osób. Każda ocena witryny jest rejestrowana w profilu osobistym, który służy jako podstawa do łączenia użytkowników z siecią relacji. Rezultatem jest społeczność użytkowników Internetu o podobnych preferencjach / oczekiwaniach. Szukając nowych treści za pośrednictwem strony internetowej, użytkownik “potknie się” (przypadkowo) treścią polecaną przez osoby z nią powiązane. Możesz określić swoje preferencje, klikając przycisk podniesionym / opuszczonym palcem, dodając komentarze na temat odwiedzanych witryn lub wprowadzając a priori informacje o własnych zainteresowaniach. Strona internetowa umożliwia swobodny przepływ informacji między poszczególnymi użytkownikami.

Firma StumbleUpon została założona w listopadzie 2001 r. Przez Garrett Camp, Jeffa Smitha, Justina Lafrana i Eric Boyda w Calgary (Kanada). Popularność strony przyciągnęła inwestorów z Doliny Krzemowej, Brada O’Neilla. Pomógł prowadzić firmę w San Francisco i zebrać dodatkowe fundusze na rozwój usługi. W maju 2007 r. Witryna została wykorzystana w serwisie eBay za 75 mln USD. Dwa lata później pierwotni założyciele odkupili stronę (za pośrednictwem Deutsche Bank) na sprzedaż. Obecnie StumbleUpon jest niezależną, finansowo bezpieczną firmą z biurami w San Francisco i Nowym Jorku. Jest obsługiwany przez zysk z reklam ukierunkowanych, który pojawia się jako pewien procent wyników wyszukiwania treści i wymiany płatnego konta, które gwarantuje dodatkowe przywileje. Do tej pory użytkownicy musieli utworzyć ponad 15 milionów kont na stronie internetowej, których łączna kwota wyniosła ponad 5 miliardów zaleceń. Usługa utrzymuje stosunkowo wysoką popularność stron internetowych.

Leave a Comment

Your email address will not be published.