Tomasz Białkowski

Tomasz Białkowski  (ur. 1969 w Jezioranach ) – polski prozaik.

Życiorys

Się o szer Urodził Jezioranach K ‘. Olsztyna. Autor dwunastu Książek. Debiutował wagowo 2002 Roku zbiorem opowiadań “Leze”. Przy Tej recenzowaniu Do pozycji krytyk literacki Robert Ostaszewski , PO RAZ PIERWSZY, użył terminu Proza Północy i rozpoczął Dyskusje o zaangażowaniu w literaturze, Która przetoczyła SIĘ przez Ogólnopolskie media. Roku następnym Białkowski na opublikował W sztukę “Drzewo” (  FA-art.  2003, nr 1-2).

W 2005 wydał minipowieść Roku “Dłużyzny”, ktorej Fragmenty zamieszczono w antologii prozy z Polskiej prestiżowego niemieckiego kwartalnika  umrzeć Hören  . Wydaną w 2006 Roku powieść “Pogrzeby” Instytut Książki w Krakowie zaliczył zrobić najciekawszych Nowości Roku i rekomendował w katalogu “Nowe książki z Polski”. Książka znalazła SIĘ W finale literackiej nagrody Warmii í Mazur “Wawrzyn”. Fragmenty prezentowano o szer JEJ teatrze im. Jaracza w Olsztynie od Stefana z wag ramach cyklu “Perforacje Literackim”.

W 2008 Roku Białkowski opublikował Dwie powieści: “Mistrzostwo Świata” oraz “Zmarzlina”. Ta pierwsza byla prezentowana w odcinkach codziennie wag Radiu Olsztyn. Literacki krytyk Paweł Dunin-Wąsowicz nA łamach  Lampy  (nr 3, 2008) pisze o książce: “To najlepsza Rzecz wagowo JEGO dorobku”. Na jest łamach pochlebnie Równie  Newsweeka  wyraża SIĘ O Niej Leszka Bugajskiego (nr 11, 2008).

Pod Koniec 2008 Roku Warszawskie Wydawnictwo Prószyński i S-ka jest wydało Kolejna powieść Białkowskiego pt. “Zmarzlina”. Książka przez kilka miesiecy od ukazania SIĘ zdążyła zebrać WIELE znakomitych recenzji. Opiniotwórczych Recenzentka  Nowych Książek  (1/2009) napisała “utworze Białkowskiego szanse ma SIĘ Nie TYLKO STAC Oryginalna propozycją na jest TLE Polskiej prozy Współczesnej ale rowniez Lektura obowiązkową dla bardziej wymagających czytelników.” Książkę omawiano w TVP Kultura w programie ” Czytelnia” TVP Gdańsk programu wyemitowała wagowo całości poświęcony “Zmarzlinie”.. Włodzimierz Kowalewski omniewie postaci: “Powiem bez przesladu w kraju”.

JEGO Kolejna powieść “Teoria ruchów Vorbla” W 2011 Roku ukazała sie. Rok 2012 mozna uznać za Początek nowego etapu w twórczości pisarza. Aby wtedy zaczyna wydawać kryminalną Serie, TZW. kainicką, z dziennikarzem śledczym Pawłem Werensem. W JEJ Skład wchodzą Trzy Części “Drzewo morwowe”, “kłamca” i “Król Tyru”.

W 2014 Roku na Rynku wydawniczym pojawia sie Powieść “Powróz”. Po Raz Pierwszy główną Wyslij bohaterka u Białkowskiego JEST KOBIETA – tłumaczka Iga Spica. Prowadzone przez Nia Śledztwo TYLKO pretekst, aby zrobić pokazania mrocznych kart historii i etycznej niejednoznaczności wpisanej w biografie Tych, którzy uchodzą za Autorytety.

Białkowski był publikowany w prasie, jego prozę prezentowano również w kilku antologiach. Opinie recenzują m.in.  Gazeta Wyborcza  ,  Pogranicza  ,  Nowe Książki  ,  Sztuka  ,  Ha! Art  ,  Lampa  ,  FA-art  ,  Newsweek  .  Undergrunt  ,  Red  ,  Przegląd Powszechny  ,  Odra  ,  artPapier  , portale internetowe  Wirtualna Polska  ,  Niezależny  .

Autor do trzykrotny stypendysta ministro Kultury w dziedzinie Literatury, oraz stypendysta Marszałka Województwa. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn w dziedzinie Literatury . Zas za powieść “Zmarzlina” Literacka Nagrodę Warmii i Mazur “Wawrzyn” przyznawaną przez czytelników. W 2012 roku powieść “Teoria ruchów Vorbla” została uhonorowana Literacka Nagroda Warmii i Mazur “Wawrzyn” (wskazanie jurorów). Członkiem żartem Stowarzyszenie Pisarzy Polskich .

Proza

 • Leze  (2002)
 • Dłużyzny  (2005)
 • Pogrzeby  (2008)
 • Mistrzostwo świata  (2008)
 • Zmarzlina  (2008)
 • Teoria ruchów Vorbla  (2011)
 • Drzewo morwowe  (2012) (pierwsza część trylogii kryminalnej)
 • Kłamca  (2012) (druga część trylogii kryminalnej)
 • Król Tyru  (2013) (trzecia część trylogii kryminalnej)
 • Powróz  (2014)
 • Rausz  (2016)
 • Małe historie rodzinne  (2017)

Dramat

 • Drzewo  (2003)

Bibliografia

 • Tomasz Białkowski w Leksykoniach Kultury Warmii i Mazur

Leave a Comment

Your email address will not be published.