Twitter

Twitter to serwis społecznościowy oferujący usługę mikroblogowania w dniu 21 marca 2006 roku.

Zarejestrowany użytkownik może wysyłać i czytać tzw. Tweety (czytaj “gruby”). Tweet to krótka wiadomość tekstowa (maksymalnie 280 znaków) wyświetlana w profilu autora i wyświetlana użytkownikom przeglądającym profil. Twitter pozwala na oznaczanie tagów (znak # przed słowem czyni ten znacznik słowem) i reagowanie na innych użytkowników (@ username = answer). Użytkownicy piszą krótkie wiadomości na swoim profilu na Twitterze za pośrednictwem strony internetowej, SMS-a lub aplikacji mobilnej. Angielskie słowo tweet oznacza tweet, tweet. W języku polskim czasownik jest używany do tweetowania, czyli do pisania na Twitterze.

Twitter został założony 21 marca 2006 roku przez Jacka Dorseya, Ev Williamsa, Noah Steklo i Biz Stone. Wcześniej funkcjonował jako Odeo – nowy start. Wśród jego rangi był Kevin Systrom, prezes i współzałożyciel Instagrama. W połowie lipca 2009 r. Strona została zaatakowana przez hakerów, którzy ukradli dokumenty związane z działaniem strony. 7 sierpnia 2009 r. Twitter ponownie padł ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku ataku usługa nie działała przez dwie godziny. Następnego dnia New York Times poinformował, że atak mógł być nieokiełznanym konfliktem na Kaukazie i został przeprowadzony z Abchazji. 18 grudnia 2009 r. “Irańska cyberarmonia” została zaatakowana na Twitterze. W czasie Polski na stronie głównej pojawiła się informacja, że ​​ten atak został przeprowadzony przez tę organizację. Hakerzy w języku perskim oferowali możliwość dalszych ataków na strony amerykańskich firm i organizacji. 7 listopada 2013 Twitter zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku.

Oficjalne logo Twittera nosiło nazwę Larry Bird. Nazwa została nadana na cześć amerykańskiego koszykarza – Larry Bird.

Twitter jest modny wśród elit i jest chętnie wykorzystywany przez osoby publiczne, w tym polityków, dyplomatów, publicystów i dziennikarzy. Profile na Twitterze mają również gazety, czasopisma, agencje rządowe, firmy, centra medyczne, gwiazdy itp. Tweety znanych osobistości (na przykład Papieża, Prezydenta Stanów Zjednoczonych i Rzeczypospolitej Polskiej) są często przygotowywane przez specjalistów od komunikacji. Od 2006 roku testowana jest możliwość wykorzystania wiadomości na Twitterze jako źródła danych socjologicznych. W tym celu sprawdzane jest oprogramowanie, które może przetwarzać język naturalny.

Stan na 28 grudnia 2017 r.

Leave a Comment

Your email address will not be published.