Uncyclopedia

Uncyclopedia (wersja polska pod nazwą Nonsensopedia) – witryna internetowa parodiująca Wikipedię, założona w 2005 roku i posiadająca, według własnych wskazań, ponad 32 tysiące haseł , a w Polsce ponad 18 tysięcy . Logo serwisu (ziemniak z naniesionym obrysem puzzli, oznaczonych różnymi symbolami) jest parodią loga Wikipedii . Uncyclopedia tworzona jest w języku angielskim, lecz na jej wzór powstały także podobne serwisy w innych językach (w tym polska ).

Uncyclopedia została założona 5 stycznia 2005 roku, w domenie Uncyclopedia.org. Szybki rozwój serwisu zmusił autorów do migracji na nowe serwery. 26 maja 2005 roku ukazało się oświadczenie wiceprezesa Wikii, w którym poinformowano, że ta będzie hostować Uncyclopedię .

Celem Uncyclopedii jest publikowanie humorystycznych artykułów i zdjęć. Przeważnie mają one niewiele wspólnego z rzeczywistością, co może dezorientować mniej doświadczonych internautów .

Uncyclopedia, według jej własnych informacji, ma 10 tak zwanych projektów siostrzanych, czyli wyspecjalizowanych serwisów będących nawiązaniem do projektów siostrzanych Wikipedii. Należy do nich, między innymi, Unquotable (w Polsce Noncytaty ), zamieszczający cytaty znanych osobistości tak, jak Wikicytaty, czasem wymyślone na potrzeby witryny, i UnNews (w Polsce NonNews ) które gromadzi humorystycznie przedstawione informacje, zwykle z podaniem prawdziwych źródeł tak, jak Wikinews.

Nie brak głosów krytycznych wobec Uncyclopedii. Zarzuca się jej, że jest podatna na uprawianie w niej cyberprzemocy, a zawarte w niej hasła mogą negatywnie wpływać na wizerunek opisywanych w niej podmiotów . Krytykowana jest też za rasistowski humor . Przed Uncyclopedią przestrzegało ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego Malezji, dostęp do niej jest zabroniony w Chińskiej Republice Ludowej .

Leave a Comment

Your email address will not be published.