Wikia

Wikia (do 26 marca 2006 r Wikicities, od 4 października 2016 nazwa fandomu wrotnego Wikia) – usługę, która pozwala na uruchomienie projektu wiki opartą na oprogramowaniu MediaWiki bezpłatnie. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angeli Beasley w październiku 2004 roku.

Wikia jest zarządzana przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated z kapitałem około 4 milionów dolarów amerykańskich. Akcje spółki zostały przeprowadzone w 2006 roku przez założycieli spółki i dwóch instytucjonalnych inwestorów venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Przychody spółki pochodzą z reklamy umieszczone na prawej szerokości 128 pikseli Bar (Google AdSense), który pojawia się we wszystkich projektach, które są uruchomione na serwerach Vicki wyjątkiem encyklopedii Toki pona, uchwalona w grudniu 2004 na serwerach Wikimedia Foundation. Spółka nie publikuje danych dotyczących wkładu poszczególnych akcjonariuszy ani wartości wypłaconych dywidend. Jimmy Wales jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated. Craig Palmer jest dyrektorem generalnym (CEO). W 2006 roku Wikia otwiera Centrum Badań i Rozwoju w Poznaniu, gdzie zespół programistów i administratorów stworzenie platformy do publikacji opartych na MediaWiki. Wikia został pierwotnie stworzony jako miejsce, gdzie można uruchomić projekty, które nie pasują z misją programu Fundacji Wikimedia. Główna siedziba firmy znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg, Floryda). Przeniesienie do Menlo Park w Kalifornii miało miejsce w czerwcu 2006 roku. Oficjalne zasady Wikii zabraniają projektów powielających lub wyraźnie konkurujących z projektami Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikia jest świadczona bezpłatnie. Z reguły jest to licencja Creative Commons: uznanie autorstwa – na tych samych warunkach – wersja 3.0.

Wikia, Inc. W 2006 roku otworzył centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia około 50 inżynierów: programistów i administratorów.

W sierpniu 2006 serwery Wikia zawierały około 1600 projektów wiki, z których 45 było polskich. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, ale większość z nich nie jest zbyt aktywna. Duży procent projektów Wikia opuszcza założycieli i zamiera po pewnym czasie, ale nigdy nie zamykają się całkowicie. Wśród najbardziej znanych projektów Wikii Wikia:

Według danych z 12 marca 2018 roku, w Wikia, było 369 dużych projektów w języku polskim, licząc tylko te, z których każdy miał przynajmniej 50 artykułów. Top 10 (liczba artykułów w nawiasie):

Leave a Comment

Your email address will not be published.