Windows Live Spaces

Windows Live Spaces (znane również użytkownikom jako MSN Spaces) to platforma blogowa i serwis społecznościowy firmy Microsoft. Witryna została stworzona na początku 2004 roku pod nazwą Spaces MSN jako konkurencyjna dla innych serwisów społecznościowych. Usługa Windows Live Spaces wygenerowała około 27 milionów (27 000 000) unikalnych wizyt miesięcznie (dane za sierpień 2007 r.). Ze względu na dynamiczny rozwój konkurencyjnych serwisów społecznościowych, Microsoft planuje zamknąć usługę pod koniec marca 2011 r., Oferując użytkownikom możliwość aktualizacji do platformy WordPress.

Główne cechy usługi Windows Live Spaces to:

Dla użytkowników Windows Live Spaces dostępnych jest kilka “gadżetów”, które pozwalają dostosować witrynę do osobistych preferencji. Gadżet Windows Media Player zapewnia użytkownikom możliwość odtwarzania plików muzycznych i wyświetlania treści wideo. Gadżet “Tweak UI” umożliwia użytkownikom zmianę stylu, koloru i przezroczystości niektórych elementów Windows Live Space. Jednak gadżet “Niestandardowy HTML” pozwala użytkownikowi na dołączanie niewielkich rozmiarów odręcznego HTML (funkcja często używana do wyświetlania banerów i innych elementów graficznych).

Powiadomienia informujące o ostatnich zmianach w danym użytkowniku Windows Live Space są zintegrowane z Windows Live Messenger, MSN Web Messenger i Hotmail. Klikając na ikony użytkownika na liście znajomych, pojawiają się ich karty kontaktów, które pokazują miniatury swoich ostatnich zdjęć, przegląd najnowszych wpisów i krótką listę ostatnich utworów na liście odtwarzania. Karty kontaktów nie zostały jeszcze zaktualizowane do nowej wersji użytej w programie Messenger 8.1.

MSN Spaces był otwartą siecią społecznościową na platformie Microsoft. Witryna została uruchomiona na początku grudnia 2004 roku, dzięki czemu użytkownicy mogli komunikować się z innymi po prostu publikując swoje przemyślenia, zdjęcia i informacje o zainteresowaniach. Mając to na uwadze, MSN Spaces zaczął konkurować z podobnymi usługami, takimi jak MySpace i Yahoo! 360 °. Aby ułatwić użytkownikom dzielenie się swoimi przemyśleniami, zdjęciami i zainteresowaniami, użytkownicy MSN Spaces otrzymali ponad 100 różnych szablonów tematycznych i kilka różnych układów stron do wyboru. Możliwe było ustawienie praw dostępu dla innych odwiedzających do ich MSN Space, w oparciu o kryteria występowania odpowiednich relacji między nimi (na przykład znajomych, rodziny itp.). 1 sierpnia 2006 r. MSN Spaces stał się częścią platformy usług Windows Live, teraz działa pod nazwą Windows Live Spaces.

Administratorzy usługi Windows Live Spaces cenzurowali wulgarne słowa. Ponadto Microsoft jest krytykowany za cenzurowanie słów “demokracja” i “wolność” w chińskiej wersji swojego portalu. Pomimo swojej przydatności jako środka komunikacji, Windows Live Spaces jest krytykowany za brak tak wielu funkcji, jak konkurencyjne usługi. Dziennik IT zaleca korzystanie z Windows SharePoint Services lub Wiki zamiast Windows Live Spaces.

Leave a Comment

Your email address will not be published.