Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google, ang. Google Search – wyszukiwarka internetowa stworzona przez amerykańską spółkę Google Inc. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu. Wedle danych z lipca 2008 roku Google indeksuje ponad bilion stron WWW. Większość przeszukiwanych informacji gromadzona jest w uproszczonym formacie na serwerach Google (za pomocą buforowania ich zawartości), dzięki czemu są one dostępne nawet po ich usunięciu z oryginalnego źródła. Nazwa wyszukiwarki jest grą słów i pochodzi od matematycznego terminu googol, oznaczającego . Nazwa miała też odzwierciedlać zamierzenia przedsiębiorstwa do objęcia indeksacją jak największej liczby stron ze światowych zasobów Internetu.

Jako wyszukiwarka internetowa Google zostało założone przez Larry Page’a oraz Sergey Brina w 1996 roku w ramach ich projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. Wedle ich sposobu rozumowania wyszukiwarka oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy stronami internetowymi działałaby lepiej, niż metody zwykłego segregowania wyników na podstawie częstotliwości występowania wyszukiwanej frazy. Na początku nazwą roboczą powstałej wyszukiwarki było słowo BackRub, pochodzące od angielskiego słowa backlink, oznaczającego liczbę stron linkujących do danego wyniku. 7 września 1998 roku Page i Brin założyli spółkę działającą pod firmą Google Inc., która na początku miała swoją siedzibę w Menlo Park, w Kalifornii. Niedługo potem została uruchomiona strona google.com, a w lutym 1999 roku siedziba spółki została przeniesiona do Palo Alto w Kalifornii. Mając na uwadze coraz większe zainteresowanie swoją wyszukiwarką i rosnące zyski z tekstowych reklam znajdujących się na stronach wynikowych, dwójka założycieli serwisu postanowiła wynająć zespół budynków znajdujących się w Mountain View w Kalifornii. Nowa siedziba przedsiębiorstwa została nazwana Googleplex, co z jednej strony jest grą słów Google oraz Complex, jednak z drugiej oznacza to googolplex, czyli 10 podniesione do potęgi googola ─ Na początku 2004 roku Google kontrolowało 80% rynku wyszukiwarek za pomocą swoich technologii wydzierżawionych Yahoo!, AOL oraz CNNowi. Gdy Yahoo! odstąpiło od umowy z Google i założyło własną wyszukiwarkę, udział Google na tym rynku nieco zmalał. 2 września 2015 roku Google zaprezentowało nowe logo wyszukiwarki. W lutym 2016, Google zapowiedziało, iż pragnie polepszyć wyniki wyszukiwań, poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji .

Najważniejszą technologią Google, która została opatentowana jest PageRank, czyli system segregowania wyników na stronach wynikowych.

PageRank to matematyczny algorytm stworzony przez twórców oprogramowania Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania. Poprzez prześledzenie wartości PageRank wszystkich stron, które linkują do strony wynikowej, wyliczany jest PageRank dla znalezionej strony.

Googlebot jest robotem internetowym indeksującym strony internetowe. Codziennie przeszukuje on internet w poszukiwaniu nowych linków i sprawdzaniu aktualizacji obecnych stron. Wysyła on także zawartości HTML stron do głównego serwera, gdzie są one cache’owane w pamięci serwera. W zależności od częstotliwości aktualizacji danej strony, Googlebot indeksuje ją ponownie w odpowiednim przedziale czasowym.

* Twórcy własnych stron mogą dodać je do wyszukiwarki Google pod adresem: http://www.google.com/addurl

W wyszukiwarce dostępne są operatory ułatwiające korzystanie z niej.

Oficjalna lista dostępnych opcji wyszukiwania w wyszukiwarce Google znajduje się na stronie google.pl/help/features.html.

Na stronie wyników wyszukiwania w prawym górnym rogu wyświetlają się kontekstowe reklamy AdWords.

Do przeszukiwania i indeksowania zasobów Internetu Google wykorzystuje rozmieszczone w różnych miejscach na kuli ziemskiej serwerownie, działające w oparciu o system operacyjny Linux. Dokładna liczba serwerowni, jak też samych komputerów jest trzymana przez Google w tajemnicy.

Kilka wersji językowych udostępniono w ramach żartu, np.

Nawiązując do trylogii Douglasa Adamsa Autostopem przez Galaktykę kalkulator Google jako wynik zapytania the answer to life, the universe and everything (odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę) podaje liczbę 42 .

Zdaniem Daniela Brandta Google narusza prywatność użytkowników sieci na różne sposoby .

Spółka Google pod koniec stycznia 2006 roku na terenie Chin wprowadziła ocenzurowaną wersję wyszukiwarki blokującej dostęp do haseł: Tajwan, Tybet, Dalajlama, prawa człowieka. Chińska wersja www.google.cn udostępnia tylko strony internetowe zaakceptowane przez chińskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego. Protesty wobec polityki spółki Google zorganizowała organizacja Students for Free Tybet pod hasłem „No luv 4 Google”. Organizacja zachęca do zaprzestania korzystania z usług tej spółki. Należy jednak zauważyć, że wszystkie wyszukiwarki działające wcześniej w Chinach (Baidu, Yahoo!, MSN) również musiały zastosować się do lokalnego prawa.

Google było ofiarą praktyk internautów polegających na linkowaniu z wielu stron z mylną treścią hiperłącza do strony, która miała się pojawić pod danym wyszukaniem. Przez jakiś czas na pierwszych miejscach w wynikach np. dla zapytania siedziba szatana pojawiała się oficjalna strona Radia Maryja, a dla zapytania kretyn strona Andrzeja Leppera. W odpowiedzi spółka Google dopracowała swoje technologie tak, że podobne praktyki są utrudnione.

Leave a Comment

Your email address will not be published.